Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,5 °C
Mimoriadne správy

Zomrel opozičný aktivista a kritik Kremľa Alexej Navaľnyj

 Webnoviny  16. február 2024  172  
Zomrel opozičný aktivista a kritik Kremľa Alexej Navaľnyj

16.2.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 16. februára, 13:13


Vo veku 47 rokov v piatok zomrel ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Ako referuje web news.sky.com, informovala o tom ruská väzenská služba.

Tri tresty odňatia slobody


Protikorupčný aktivista a hlasný kritik Kremľa si od januára 2021 odpykával trest vo väzení po tom, ako sa vrátil do Moskvy z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou. Z nej obvinil práve Kremeľ. Odvtedy dostal tri tresty odňatia slobody za extrémizmus, pohŕdanie súdom a podvod.

„Dňa 16. februára 2024 sa odsúdený Alexej Navaľnyj v nápravnovýchovnej kolónii č. 3 po prechádzke cítil zle a takmer okamžite stratil vedomie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Tajomníčka nemá potvrdenie smrti


„Okamžite dorazili zdravotníci ústavu a bol privolaný záchranný tím. Boli vykonané všetky potrebné resuscitačné opatrenia, ktoré však nepriniesli pozitívne výsledky. Lekári záchrannej zdravotnej služby potvrdili smrť odsúdeného,“ dodala väzenská služba. Tlačová tajomníčka Alexeja Navaľného však uviedla, že nemá žiadne potvrdenie o jeho smrti.

„Akonáhle budeme mať nejaké informácie, ohlásime to,“ povedala Kira Jarmyšová. Kremeľ tvrdí, že nemá žiadne správy o príčine smrti Navaľného.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že federálna väzenská služba vykonáva všetky potrebné kontroly týkajúce sa jeho smrti. Podľa ruských štátnych médií už bol vodca Vladimir Putin informovaný o smrti svojho najväčšieho kritika.

Viac k témam: opozičný líder, Ruský prezident, Úmrtie, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Zomrel opozičný aktivista a kritik Kremľa Alexej Navaľnyj © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.