Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18,5 °C
Mimoriadne správy

Zelenskyj a Scholz podpísali v Berlíne bilaterálnu bezpečnostnú dohodu

 Webnoviny  16. február 2024  197  
Zelenskyj a Scholz podpísali v Berlíne bilaterálnu bezpečnostnú dohodu

16.2.2024 (SITA.sk) - Bilaterálnu nemecko-ukrajinskú bezpečnostnú dohodu podpísali v piatok nemecký kancelár Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nemecký kancelár na mikroblogovacej sieti X napísal, že so Zelenským podpísal „dohodu o našich dlhodobých bezpečnostných záväzkoch" a označil to za „historický krok".

Dvojstrannú nemecko-ukrajinskú bezpečnostnú dohodu uzavreli po tom, ako minulý mesiac počas návštevy Kyjeva podpísal bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou aj britský premiér Rishi Sunak. Ešte v priebehu piatka má Zelenskyj podobnú zmluvu podpísať s Francúzskom na stretnutí s tamojším prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži.

V sobotu sa ukrajinský prezident zúčastní na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, na ktorej sa má stretnúť aj s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Viac k témam: Bilaterálne vzťahy, Dohoda, Nemecký kancelár, Ukrajinský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Zelenskyj a Scholz podpísali v Berlíne bilaterálnu bezpečnostnú dohodu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.