Pondelok, 25. január 2021
Oblačno  0,5 °C
Mimoriadne správy

Zomrel laureát Nobelovej ceny za mier John Hume

 Webnoviny   3. august 2020  117
Zomrel laureát Nobelovej ceny za mier John Hume

3.8.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 83 rokov zomrel severoírsky politik John Hume, ktorý sa významne podieľal na ukončení konfliktu v Severnom Írsku. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Rodák z Londonderry zomrel v pondelok skoro ráno v opatrovateľskom domove Owen Mor vo svojom rodnom meste.

John Hume, ktorý po viac ako 30 rokov patril k najprominentnejším severoírskym politikom, sa narodil 18. januára 1937. Pred politickou kariérou bol učiteľom.

Do popredia sa dostal v roku 1968 v rámci severoírskeho hnutia za občianske práva. V roku 1970 bol jedným zo zakladajúcich členov Sociálnodemokratickej a labouristickej strany (Social Democratic and Labour Party, SDLP), ktorú viedol v rokoch 1979 - 2001.

Za úsilie pre ukončenie konfliktu v Severnom Írsku získal v roku 1998 spolu s Davidom Trimbleom z Ulster Unionist Party Nobelovu cenu za mier.Viac k témam: Nobelova cena, Nobelova cena za mier, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel laureát Nobelovej ceny za mier John Hume © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.