Nedeľa, 16. máj 2021
Oblačno  7 °C
Mimoriadne správy

Zomrel úspešný klavirista Leon Fleisher, desaťročia svojej kariéry hral iba ľavou rukou

 Webnoviny   3. august 2020  129
Zomrel úspešný klavirista Leon Fleisher, desaťročia svojej kariéry hral iba ľavou rukou

3.8.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 92 rokov v nedeľu podľahol následkom rakoviny renomovaný americký klavirista Leon Fleisher. Bol známy tým, že desaťročia svojej kariéry sa sústredil prevažne na hudbu písanú pre hranie ľavou rukou.

Detský zázrak v hre na piano


Fleisher sa narodil v roku 1928 v kalifornskom San Franciscu židovským imigrantom z východnej Európy.

Už v 40. rokoch minulého storočia ho považovali za detský zázrak, na piane hral od štyroch rokov a v deviatich dostal možnosť zdokonaľovať talent u známeho klaviristu Artura Schnabela.

Hral výlučne ľavou rukou


Jeho sľubne sa rozvíjajúcu kariéru však pribrzdila indispozícia pravej ruky. V roku 1964 mu diagnostikovali fokálnu dystóniu - neurologický stav, ktorý mu znemožnil využívať pri hre pravú ruku.

Neskôr sa venoval práci dirigenta, poskytoval hodiny klavíra a postupne sa snažil zvládnuť hru na piane využívajúc pri tom výlučne ľavú ruku.

"Zrazu som si uvedomil, že moje spojenie s hudbou bolo vtedy väčšie ako pri obojručnej hre na klavíri," povedal v jednom z rozhovorov pre National Public Radio.

Návrat k obojručnému hraniu


O tri desaťročia neskôr, po sérii vydarených terapií, znova nadobudol schopnosť využívať pri hre aj pravačku. V roku 1995 sa vrátil k obojručnému hraniu a vydal dva úspešné albumy.

Jeden z nich, ktorý nesie príznačný názov Two Hands (Dve ruky, pozn.), inšpiroval tvorcov rovnomenného dokumentu z roku 2006 o živote Leona Fleishera, ktorý si dokonca vyslúžil nomináciu na Oscara.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel úspešný klavirista Leon Fleisher, desaťročia svojej kariéry hral iba ľavou rukou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.