Piatok, 27. január 2023
Oblačno  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Žiadny iný zahraničný vodca nevenoval takú pozornosť vojne na Ukrajine ako čínsky prezident, tvrdí šéf CIA

 Webnoviny  18. december 2022  36
Žiadny iný zahraničný vodca nevenoval takú pozornosť vojne na Ukrajine ako čínsky prezident, tvrdí šéf CIA

18.12.2022 (Webnoviny.sk) - Šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Bill Burns povedal, že žiadny iný zahraničný vodca „nevenoval tejto vojne a slabému vojenskému výkonu Ruska takú pozornosť ako Si Ťin-pching“, pretože premýšľa o svojich vlastných ambíciách na Taiwane a inde. Uviedol to v rozhovore pre televíznu stanicu PBS.

Burns dodal, že je zaujímavé sledovať reakciu čínskeho vedenia na vojnu na Ukrajine, keďže čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský vodca Vladimir Putin vytvorili v ostatných rokoch úzke partnerstvo.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Niekoľko týždňov predtým, ako Putin spustil svoju inváziu na Ukrajinu, keď sa stretli na zimných olympijských hrách v Pekingu, vyhlásili priateľstvo bez hraníc,“ povedal Burns.

„Ukazuje sa však, že v skutočnosti existujú určité hranice tohto partnerstva, prinajmenšom pokiaľ ide o neochotu prezidenta Si Ťin-pchinga poskytnúť Putinovi takú vojenskú pomoc, o ktorú žiadal počas vojny na Ukrajine.“

Burns dodal, že Spojené štáty nevidia žiadne náznaky, že by to Rusi „mysleli vážne a chceli skutočne vyjednávať“ s Ukrajinou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Žiadny iný zahraničný vodca nevenoval takú pozornosť vojne na Ukrajine ako čínsky prezident, tvrdí šéf CIA © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.