Streda, 27. október 2021
Slnečno  6,7 °C
Mimoriadne správy

Ženy budú mať po prvýkrát prevahu v islandskom parlamente, súčasná koalícia sa zrejme udrží pri moci

 Webnoviny  26. september 2021  60
Ženy budú mať po prvýkrát prevahu v islandskom parlamente, súčasná koalícia sa zrejme udrží pri moci

26.9.2021 (Webnoviny.sk) - Parlament na Islande bude mať premiérovo v histórii väčšinové zastúpenie žien. Ako vyplynulo zo sčítania všetkých hlasovacích lístkov, ženy budú mať dovedna 33 kresiel v 63-člennom Althingu.

V parlamentných voľbách sa o zvolenie do parlamentu uchádzalo dovedna 10 strán. Prieskumy verejnej mienky síce favorizovali ľavicovo orientované zoskupenia, no najväčší počet hlasujúcich napokon presvedčila stredopravá Strana nezávislosti a centristická Progresívna strana.

Strana premiérky trochu stratila


Obe boli ostatné štyri roky súčasťou vládnej koalície spoločne so stranou Zelených vedenou súčasnou premiérkou Katrín Jakobsdóttir.

Jej strana síce prišla o niekoľko mandátov v parlamente, no napokon dosiahla lepší výsledok oproti predvolebným prognózam.

Témou bola hlavne zmena klímy


Tieto tri strany zatiaľ neoznámili, či budú spolupracovať aj počas nasledujúceho volebného obdobia, ale vzhľadom na silnú podporu voličov sa tak pravdepodobne udeje.

Popredné miesto v kampani islandských politických strán mala predovšetkým zmena klímy. Neprejavilo sa to však na zvýšenej podpore niektorej zo štyroch ľavicovo orientovaných politických strán, ktoré viedli kampaň zameranú na zníženie emisií uhlíka.

Viac k témam: parlamentné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Ženy budú mať po prvýkrát prevahu v islandskom parlamente, súčasná koalícia sa zrejme udrží pri moci © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.