Pondelok, 27. marec 2023
Oblačno  3,2 °C
Mimoriadne správy

Zelenskyj: Pomoc Ukrajine od USA nie je charita, ale investícia do globálnej bezpečnosti a demokracie (video)

 Webnoviny  22. december 2022  57
Zelenskyj: Pomoc Ukrajine od USA nie je charita, ale investícia do globálnej bezpečnosti a demokracie (video)

22.12.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy amerického Washingtonu pred tamojšími zákonodarcami poďakoval Spojeným štátom za podporu a pomoc pri financovaní boja proti Rusku. Zdôraznil, že tieto peniaze nepovažuje za „charitu", ale „investíciu" do globálnej bezpečnosti a demokracie.

Unavenejší spojenci


Zelenského návšteva bola zameraná na oživenie podpory pre jeho krajinu v Spojených štátoch a na celom svete v čase, keď existujú obavy, že spojenci sú čoraz unavenejší z nákladnej vojny, ktorá spôsobila narušenie globálnych dodávok potravín a energií.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Zelenskyj strávil vo Washingtone menej ako desať hodín, kým sa vydal späť na Ukrajinu. Vo svojich poznámkach pred zákonodarcami sa Zelenskyj vrátil k víťazstvám v bitke o Ardeny, zlomovému bodu počas druhej svetovej vojny, a vojnovej bitke pri Saratoge v roku 1777, ktorá sa zasa považuje za zlomový bod americkej revolúcie.

Obrat vo vojne


Ukrajinský líder predpovedal, že budúci rok bude „bodom obratu" vo vojne. Podotkol, že „ukrajinská odvaha a americké odhodlanie musia zaručiť budúcnosť našej spoločnej slobody - slobody ľudí, ktorí stoja za svojimi hodnotami".

Zelenskyj zožal búrlivý potlesk od členov Kongresu a odovzdal poslancom ukrajinskú vlajku podpísanú vojakmi z frontového mesta Bachmut na východe Ukrajiny, ktoré navštívil v utorok. Vlajku za ním na tribúne vyvesili predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a viceprezidentka Kamala Harrisová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Americký kongres, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Zelenskyj: Pomoc Ukrajine od USA nie je charita, ale investícia do globálnej bezpečnosti a demokracie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.