Sobota, 10. december 2022
Zamračené  0,7 °C
Mimoriadne správy

Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad spornými Kurilskými ostrovmi (video)

 Webnoviny   8. október 2022  37
Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad spornými Kurilskými ostrovmi (video)

8.10.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad Kurilskými ostrovmi v Ochotskom mori. Vo večernom videoprejave uviedol, že tak učinil v nadväznosti na kroky prijaté ukrajinským parlamentom, ktorý potvrdil „rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti Japonska“ vrátane sporných ostrovov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Rusko nemá žiadne právo na tieto územia,“ povedal Zelenskyj.

Uvedené súostrovie v roku 1945 anektoval Sovietsky zväz, no Japonsko si ho stále nárokuje. Rusko v marci prerušilo rozhovory o mierovej zmluve s Japonskom o Kurilských ostrovoch a rozhodlo sa odstúpiť od spoločných ekonomických projektov v rámci odvety za sankcie Tokia pre ruskú inváziu na Ukrajinu.

Obe krajiny nikdy nepodpísali mierovú zmluvu, ktorá by formálne ukončila nepriateľstvo počas druhej svetovej vojny, a to z dôvodu sporu o Ruskom kontrolované ostrovy severne od Hokkaida, ktoré Moskva na konci vojny obsadila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Dekrét, rusko-ukrajinský konflikt, suverenita, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Zelenskyj podpísal dekrét podporujúci suverenitu Japonska nad spornými Kurilskými ostrovmi (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.