Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18,3 °C
Mimoriadne správy

Zelenskyj podpísal bilaterálnu bezpečnostnú dohodu s Francúzskom, podobný pakt uzavrel aj s Nemeckom a Veľkou Britániou (video)

 Webnoviny  17. február 2024  130  
Zelenskyj podpísal bilaterálnu bezpečnostnú dohodu s Francúzskom, podobný pakt uzavrel aj s Nemeckom a Veľkou Britániou (video)

17.2.2024 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal v piatok desaťročnú bilaterálnu bezpečnostnú dohodu s Francúzskom. Udialo sa tak niekoľko hodín po tom, ako podpísal podobný pakt s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Signál o dlhodobej podpore Kyjeva


Obe dohody vysielajú silný signál o dlhodobej podpore Kyjeva, ktorý už takmer dva roky čelí rozsiahlej vojne s Ruskom. Vďaka bilaterálnej dohode s Francúzskom dostane Ukrajine tento rok dodatočný balík vojenskej pomoci v hodnote troch miliárd eur, čo predstavuje najvyššiu ročnú sumu, ktorú Paríž poskytol Kyjevu od predvlaňajšieho vypuknutia vojny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Výsledok ruskej agresívnej vojny proti Ukrajine bude rozhodujúci pre naše záujmy, naše hodnoty, našu bezpečnosť a náš model spoločnosti,“ povedal v Elyzejskom paláci francúzsky prezident Emmanuel Macron.

„Áno, musíme ďalej investovať“, aby sme podporili Ukrajinu „vo väčšom rozsahu a dlhodobo“, podotkol francúzsky líder. Macron tiež povedal, že počas najbližšieho mesiaca odcestuje na návštevu Ukrajiny.

 

Stretnutie s Olafom Scholzom


Zelenskyj sa zastavil vo Francúzsku po tom, čo sa v ten deň v Berlíne stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, ktorý povedal, že Berlín poskytuje Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote 1,1 miliardy eur, vrátane 36 húfnic, 120-tisíc kusov delostreleckej munície a ďalších dvoch systémov protivzdušnej obrany.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Ukrajina minulý mesiac podpísala prvú takúto bilaterálnu dohodu aj s Veľkou Britániou. „Tieto tri dohody mi ako prezidentovi dávajú dôveru, že nie sme sami. Chcel by som však zdôrazniť, že toto nie je alternatíva k Spojeným štátom, všetci sme spolu,“ skonštatoval Zelenskyj v Paríži.

Viac k témam: bezpečnostná dohoda, francúzsko-ukrajinské vzťahy, Francúzsky prezident, Nemecký kancelár, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Zelenskyj podpísal bilaterálnu bezpečnostnú dohodu s Francúzskom, podobný pakt uzavrel aj s Nemeckom a Veľkou Britániou (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.