Sobota, 23. október 2021
Zamračené  5,3 °C
Mimoriadne správy

Západ USA sužuje množstvo rozsiahlych požiarov, ohrozujú tisíce domov

 Webnoviny  18. júl 2021  83
Západ USA sužuje množstvo rozsiahlych požiarov, ohrozujú tisíce domov

18.7.2021 (Webnoviny.sk) - Západ Spojených štátov naďalej sužuje množstvo požiarov. Ako informovalo Národné medzirezortné hasičské stredisko (NIFC), asi 70 aktívnych požiarov dosiaľ spálilo plochu viac ako 4200 kilometrov štvorcových.

Najkritickejšia situácia je predovšetkým v štátoch Oregon, Kalifornia a Washington. Hasiči tvrdia, že čelia podmienkam typickejším skôr pre neskoré leto alebo jeseň ako začiatkom júla.

Bootleg Fire, najväčší požiar, ktorý v súčasnosti horí v Spojených štátoch, už spálil oblasť väčšiu ako New York City a oregonskí hasiči s ním bojujú viac ako týždeň. Spočiatku sa takmer denne zdvojnásoboval a vo štvrtok popoludní ho silný vietor opäť výrazne rozšíril na sever a východ. Zničil už približne 200 nehnuteľností, ohrozuje ďalších 5-tisíc a spôsobil evakuáciu asi 2-tisíc ľudí. Denne sa rozširuje asi o 6 kilometrov. Momentálne má obvod viac ako 320 kilometrov a horí na ploche približne 1000 kilometrov štvorcových.

Región v poslednom čase zasiahlo extrémne sucho a vlny horúčav, ktoré dávajú odborníci do súvislosti s klimatickou zmenou, a hasičom ešte viac komplikujú boj s požiarmi. Klimatická zmena za ostatných 30 rokov spravila americký západ omnoho teplejší a suchší a naďalej bude spôsobovať extrémne počasie a tiež čoraz častejšie a ničivejšie požiare.

Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Západ USA sužuje množstvo rozsiahlych požiarov, ohrozujú tisíce domov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.