Sobota, 10. december 2022
Mimoriadne správy

Viac ako 100-tisíc Francúzov protestovalo proti vládnym opatreniam, odmietajú očkovanie (video)

 Webnoviny  18. júl 2021  192
Viac ako 100-tisíc Francúzov protestovalo proti vládnym opatreniam, odmietajú očkovanie (video)

18.7.2021 (Webnoviny.sk) - Viac ako 100-tisíc ľudí vo Francúzsku v sobotu protestovalo proti najnovším vládnym opatreniam. Tie majú podnietiť občanov k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19 a potlačeniu šíriaceho sa delta variantu koronavírusu.

Spochybňujú bezpečnosť vakcíny


Zhromaždenia nespokojných ľudí, zväčša príslušníkov krajnej pravice a ľavice, sa konali v Paríži, Štrasburgu, Lille, Montpellieri a iných mestách. Tisícky osôb nimi zareagovali na výzvy krajne pravicového politika Floriana Philippota, aby vyšli do ulíc. Niekdajší blízky spolupracovník Marine Le Penovej začiatkom tohto mesiaca oznámil, že bude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách.

Viac o téme: Koronavírus


Protestujúci neďaleko parížskeho múza Louvre skandovali „Sloboda“, heslá namierené proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a búchali kovovými lyžicami do hrncov. „Nikdy sa nedám zaočkovať,“ povedal Bruno Auquier, 53-ročný komunálny politik žijúci na okraji Paríža. „Ľudia sa musia prebudiť,“ spochybnil bezpečnosť vakcíny.

Macron nariadil očkovanie zdravotníkov


Macron v pondelňajšom televíznom prejave nariadil, aby všetci zdravotnícki pracovníci do 15. septembra dostali vakcínu proti koronavírusu. Zároveň vyzval všetkých obyvateľov, aby sa čo najskôr zaočkovali, pretože rastúci počet infekcií ohrozuje obnovu francúzskej ekonomiky. Po Macronových slovách sa v priebehu jedného dňa prihlásilo na očkovanie rekordných takmer milión ľudí.

Prezident taktiež nariadil povinnosť disponovať špeciálnym COVID preukazom u každého, kto chce ísť do reštaurácie, nákupného centra, nemocnice, nastúpiť do vlaku alebo lietadla. Na získanie preukazu musia mať ľudia dôkaz, že sú úplne zaočkovaní, nedávno prekonali ochorenie COVID-19 alebo majú negatívny výsledok testu.Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 vo Francúzsku, očkovanie proti koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Viac ako 100-tisíc Francúzov protestovalo proti vládnym opatreniam, odmietajú očkovanie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.