Pondelok, 25. september 2023
Zamračené  19,1 °C
Mimoriadne správy

Zakladateľ technologickej spoločnosti Yandex odsúdil ruskú vojnu na Ukrajine, považuje ju za barbarstvo

 Webnoviny  10. august 2023  88  
Zakladateľ technologickej spoločnosti Yandex odsúdil ruskú vojnu na Ukrajine, považuje ju za barbarstvo

10.8.2023 (SITA.sk) - Spoluzakladateľ ruskej technologickej firmy Yandex Arkadij Volož odsúdil ruskú vojnu na Ukrajine. Informuje o tom portál Politico, ktorý upozorňuje, že je to zriedkavé verejné priznanie odporu voči vojne od poprednej osobnosti ruského obchodu.

Odstúpil z postu riaditeľa


Ruská invázia na Ukrajinu je barbarská a som kategoricky proti nej,“ uviedol Volož v písomnom stanovisku, ktoré má k dispozícii Politico. Ako v ňom tiež uviedol, je „zhrozený z osudu ľudí na Ukrajine“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Volož spoluzaložil Yandex, ktorý spravuje rovnomenný internetový vyhľadávač, v roku 1997. Od roku 2014 žije v Izraeli a vlani v júni odstúpil z postu generálneho riaditeľa Yandexu po tom, čo ho Európska únia zaradila na sankčný zoznam za materiálnu a finančnú podporu ruskej vojny.

Podpora ruských inžinierov


Podnikateľ povedal, že si uvedomil, že jeho „úloha v príbehu Yandexu sa skončila“ po náraste agresie Kremľa vo februári 2022, ale odvtedy sa rozhodol „mlčať“ a sústrediť sa na „podporu talentovaných ruských inžinierov, ktorí sa rozhodli opustiť krajinu“.

Títo ľudia sú teraz vonku a sú v pozícii začať niečo nové a pokračovať v hnaní technologických inovácií," povedal Volož a dodal, že budú „obrovským prínosom pre krajiny, v ktorých skončia“.

Yandex sa ako najväčšia technologická spoločnosť v Rusku dostala pod dôslednejšiu kontrolu Moskvy, keďže sa Kremeľ snaží upevniť svoju moc nad ruským internetom. Vlani v apríli štátom kontrolovaná spoločnosť VK prevzala agregátor správ Yandex, jeho populárnu domovskú stránku yandex.ru a informačno-zábavnú službu Zen.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Podnikateľ, Ruská invázia, rusko-ukrajinský konflikt, Technologické firmy, Yandex, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Zakladateľ technologickej spoločnosti Yandex odsúdil ruskú vojnu na Ukrajine, považuje ju za barbarstvo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.