Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18 °C
Mimoriadne správy

Z ruského zajatia sa naspäť do Kyjeva vrátilo desať Ukrajincov, oznámil to prezident Zelenskyj

 Webnoviny  29. jún 2024  99  
Z ruského zajatia sa naspäť do Kyjeva vrátilo desať Ukrajincov, oznámil to prezident Zelenskyj

29.6.2024 (SITA.sk) - Desať Ukrajincov, ktorých roky väznili v Rusku, sa za mediácie Vatikánu dostalo na slobodu. Oznámil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Časť skupiny v noci priletela vrtuľníkom na medzinárodné letisko v Kyjeve, ktoré tak po prvý raz za viac ako dva roky prijalo pasažierov. Zvyšok skupiny pricestoval autobusom. Niektorých prepustených civilistov zadržali Rusi ešte pred inváziou, ktorú spustili vo februári 2022.

Je to zriedkavá udalosť, keď z ruského zajatia prepustili ľudí zadržaných po nelegálnej anexii Krymu v roku 2014, pripomína agentúra AP. Medzi prepustenými je podpredseda zastupiteľského orgánu krymských Tatárov, historička či dvaja kňazi.

Ukrajinské koordinačné ústredie pre zaobchádzanie s vojnovými zajatcami uviedlo, že z ruského zajatia už prepustili 3 310 Ukrajincov. Tisícky ďalších, civilistov aj príslušníkov ozbrojených síl, však zostávajú v zajatí.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: Krym, prepustenie zajatcov, ruské zajatie, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Z ruského zajatia sa naspäť do Kyjeva vrátilo desať Ukrajincov, oznámil to prezident Zelenskyj © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.