Pondelok, 25. september 2023
Zamračené  19,1 °C
Mimoriadne správy

Vzbura wagnerovcov podľa USA uvrhla ruské vojenské velenie do chaosu a skutočná skúška ešte len príde

 Webnoviny  19. júl 2023  77  
Vzbura wagnerovcov podľa USA uvrhla ruské vojenské velenie do chaosu a skutočná skúška ešte len príde

19.7.2023 (SITA.sk) - Štruktúra ruského vojenského velenia je po minulomesačnej neúspešnej vzbure vedenej šéfom Wagnerovej skupiny Jevgenijom Prigožinom „v najlepšom prípade mätúca“.

V utorok to uviedol predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley. Neúspešná vzbura, ktorá sa skončila exilom Prigožina, uvrhla ruskú vojenskú veliteľskú štruktúru do chaosu, povedal Milley novinárom v Pentagone.

Vzbury a logistické problémy


„Veliaci a kontrolný aparát na strategickej úrovni je určite prinajlepšom mätúci a pravdepodobne čelí výzvam,“ povedal Milley. Dopad vzbury spolu s logistickými problémami, „významnými“ stratami dôstojníkov a slabým výcvikom prispieva k erózii morálky ruských síl, konštatoval Milley. Informuje o tom portál Politico.

Viac o téme: Vojna na UkrajineV súvislosti s ukrajinskou protiofenzívou Milley povedal, že ruskí vojaci mali niekoľko mesiacov na posilnenie svojej obrany na Ukrajine. Avšak Ukrajina postupuje na frontových líniách „pomaly a premyslene“. Kyjevu sa doteraz nepodarilo opäť získať významné územie, ale Milley konštatoval, že ukrajinské sily si „chránia svoju bojovú silu“.

Skutočná skúška príde


Vyjadrenia náčelníka štábov ozbrojených síl USA sa podobajú slovám ďalšieho vysokopostaveného predstaviteľa Pentagonu. Colin Kahl, ktorý donedávna zastával post politického námestníka ministra obrany, novinárom povedal, že stratégiou Ukrajiny je testovať ruské línie a hľadať slabé miesta na východe a juhu. „Myslím si, že skutočná skúška príde, keď identifikujú alebo vytvoria slabé miesta a vytvoria prielom,“ povedal Kahl.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Americký minister obrany, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, Vzbura v Rusku - Jevgenij Prigožin (wagnerovci), Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Vzbura wagnerovcov podľa USA uvrhla ruské vojenské velenie do chaosu a skutočná skúška ešte len príde © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.