Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Voľby na Moskvou okupovaných územiach vyhrala vládnuca strana Jednotné Rusko

 Webnoviny  11. september 2023  148  
Voľby na Moskvou okupovaných územiach vyhrala vládnuca strana Jednotné Rusko

11.9.2023 (SITA.sk) - Ruská ústredná volebná komisia v pondelok oznámila, že vo voľbách, ktoré sa konali na okupovaných ukrajinských územiach, získala najviac hlasov vládnuca strana. Kyjev a Západ pritom voľby odsúdili ako podvod.

Kontrola nad územiami


Hlasovanie sa konalo v čase, keď sa ruské úrady snažia upevniť svoju kontrolu nad územiami, ktoré Moskva pred rokom nelegálne anektovala a stále ich úplne neovláda.

Hlasovanie do Ruskom dosadených zákonodarných orgánov sa začalo minulý týždeň. Podľa Ústrednej volebnej komisie sa zákonodarcovia vládnucej strany Jednotné Rusko dostali na čelo v štyroch ukrajinských oblastiach, ktoré Moskva anektovala v roku 2022, teda Doneckej, Chersonskej, Luhanskej a Záporožskej, aj na polostrove Krym, ktorý Kremeľ anektoval v roku 2014.

Západné krajiny voľby odsúdili ako porušenie medzinárodného práva. „Dôrazne odmietame tento ďalší márny pokus Ruska legitimizovať alebo normalizovať svoju nezákonnú vojenskú kontrolu a pokus o anexiu častí ukrajinského územia,“ uviedla v pondelok vo vyhlásení Európska komisia.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v piatok vyzvalo ostatné krajiny, aby neuznali výsledky volieb, ktoré označilo za „falošné“.

Súbežne s ruskými voľbami


Hlasovanie na Ukrajine sa konalo súbežne s voľbami v Rusku, kde si voliči vyberali gubernátorov, regionálne legislatívy a mestské rady.

Šéfka ruskej ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová uviedla, že volebná účasť, ktorá dosiahla v priemere 43,5 %, bola najvyššia od roku 2017. Tento údaj pritom zahŕňa Rusko aj okupované ukrajinské oblasti.

V jednej z ilegálne anektovaných ukrajinských oblastí dokonca ruské štátne médiá informovali o ešte vyššej účasti. Ruskom dosadená predsedníčka volebnej komisie v Chersonskej oblasti Marina Zacharovová v nedeľu tvrdila, že vo voľbách hlasovalo 65,36 % obyvateľov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Chersonská oblasť pritom nie je pod úplnou ruskou kontrolou. Obyvatelia v okupovanej Zaporižžskej i Chersonskej oblasti a ukrajinskí aktivisti tvrdia, že ruskí volební zamestnanci chodili po domoch v sprievode vojakov a zadržiavali ľudí, ktorí odmietali voliť, a nútili ich napísať vysvetľujúce stanoviská, ktoré by mohli použiť pri trestnom stíhaní.

Ukrajinské ozbrojené sily tiež v nedeľňajšom vyhlásení naznačili, že Moskva by mohla hlasovanie využiť na identifikáciu mužov, ktorých by mohli potenciálne naverbovať do ruskej armády.

Viac k témam: falošné voľby, rusko-ukrajinský konflikt, Voľby
Zdroj: SITA.sk - Voľby na Moskvou okupovaných územiach vyhrala vládnuca strana Jednotné Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.