Nedeľa, 15. marec 2026
Mimoriadne správy
- Orbán vs. Magyar. Maďarsko čaká veľká predvolebná konfrontácia, jej súčasťou sú aj obvinenia z cudzieho zasahovania
- Irán hrozí zabitím Netanjahua, konflikt na Blízkom východe sa ďalej vyostruje
- Protesty na Kube eskalujú, demonštranti vyrabovali kanceláriu komunistickej strany
- Španielska vicepremiérka kritizuje Úniu za slabú reakciu na Irán, nemala by byť rukojemníkom Trumpa
- Pripravuje sa Peking na vojenskú operáciu? Tisíce čínskych rybárskych lodí sa zhromažďovali na mori
Vlak mal byť prvým priamym železničným spojením medzi srbskou metropolou Belehrad a Kosovskou Mitrovicou od roku 2008, keď Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť.
BELEHRAD 15. januára (WebNoviny.sk) - Srbský prezident Tomislav Nikolič obvinil kosovské vedenie z podnecovania vojnového konfliktu po tom, ako Kosovo v sobotu nevpustilo cez hranice vlak smerujúci z Belehradu pomaľovaný srbskými národnými farbami a s nápisom "Kosovo je Srbsko". Priština to považuje za provokáciu.Srbsko následne varovalo, že bude brániť "každú piaď" susedného Kosova, ktoré považuje za svoje územie. Nikolič tiež vyhlásil, že ak to bude nutné, je pripravený vyslať do Kosova armádu na obranu tam žijúcich Srbov, informuje spravodajská stanica BBC. "Včera sme sa ocitli na pokraji konfliktu," uviedol Nikolič.
Kosovský premiér Isa Mustafa pre novinárov vyhlásil, že tento vlak bol zastavený "so zámerom chrániť suverenitu krajiny". Kosovo vyslalo na hranice ozbrojené zložky. Srbský premiér Aleksandar Vučič tvrdí, že kosovské sily plánovali vyhodiť železničnú trať do povetria a obvinil ich z predvádzania "vojenských manévrov".
Vlak mal byť prvým priamym železničným spojením medzi srbskou metropolou Belehrad a Kosovskou Mitrovicou od roku 2008, keď Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť, píše BBC. Podľa rozhlasovej stanice Slobodná Európa (RFE/RL) však táto propagačná jazda mala byť prvou od kosovskej vojny v rokoch 1998-99.
V Kosovskej Mitrovici žije množstvo etnicky srbského obyvateľstva. Sobotňajší incident zhoršil už i tak napäté vzťahy medzi oboma krajinami. Suverenitu Kosova, niekdajšej historickej oblasti Srbska, uznali USA a väčšina členských krajín EÚ. Srbsko, Rusko, ani Slovensko kosovskú nezávislosť dosiaľ neuznali.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Video: Turecké lietadlo sa zrútilo na dedinu v KirgizskuNasledujúci článok
Trump sa s Putinom na Islande nestretne, správa je výmysel
Slovensko potrebuje reformu fungovania štátu, zhodujú sa zástupcovia zamestnávateľov a kontrolórov – FOTO
Ľudskoprávna koalícia upozornila na zhoršenú situáciu v oblasti ochrany ľudských práv, o problémoch informovala výbor OSN
Ozbrojené sily SR upozorňujú na plánovaný let nadzvukovou rýchlosťou s možnosťou vzniku rázovej vlny