Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  17,3 °C
Mimoriadne správy

Vedci objavili najviac ožiarené miesto na Zemi, príčinou supersilného žiarenia sú oblaky sústrediace slnečné lúče na povrch

 Webnoviny  24. júl 2023  87  
Vedci objavili najviac ožiarené miesto na Zemi, príčinou supersilného žiarenia sú oblaky sústrediace slnečné lúče na povrch

24.7.2023 (SITA.sk) - Vedci našli miesto na Zemi, kde dopadá najviac slnečného svetla. Ako uvádza štúdia uverejnená v časopise Bulletin Americkej meteorologickej spoločnosti, spomenuté miesto sa nachádza neďaleko západného pobrežia Južnej Ameriky, v nadmorskej výške viac ako štyritisíc metrov na náhornej plošine Altiplano v púšti Atacama.

Žiarenie ako na Venuši


Podľa výskumníkov dopadá na tomto mieste 2 177 wattov na meter štvorcový, čo je takmer dvojnásobok priemeru na Zemi.

„Toto je žiarenie, ktoré môžete dostať v lete, keď ste na Venuši,“ povedal autor štúdie Raúl Cordero z univerzity v holandskom Groningene, a dodal, že Venuša je približne o 28 % bližšie k Slnku ako Zem.

Čo je príčinou?


Autor štúdie vysvetlil, že príčinou supersilného žiarenia sú oblaky, ktoré sú nad oblasťou tenké a rozbité a sústreďujú slnečné žiarenie na povrch. Ako podotkol, normálne mraky blokujú slnečné svetlo alebo odrážajú žiarenie späť do vesmíru.

„Táto oblasť v blízkosti obratníka Kozorožca je charakteristická vysokou nadmorskou výškou, prevládajúcimi bezoblačnými podmienkami a relatívne nízkymi koncentráciami ozónu, aerosólov a zrážateľnej vody,“ uvádza štúdia.

Viac k témam: Astrológia, Slnko, svetlo
Zdroj: SITA.sk - Vedci objavili najviac ožiarené miesto na Zemi, príčinou supersilného žiarenia sú oblaky sústrediace slnečné lúče na povrch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.