Štvrtok, 4. jún 2020
Polojasno  10,1 °C
Mimoriadne správy

V súvislosti s vraždou Gruzínca vyhostili z Nemecka dvoch ruských diplomatov

 Webnoviny   4. december 2019  78
V súvislosti s vraždou Gruzínca vyhostili z Nemecka dvoch ruských diplomatov

4.12.2019 (Webnoviny.sk) - Nemecko v stredu rozhodlo o vyhostení dvoch ruských občanov, ktorí pracovali pod diplomatickým krytím na ruskom veľvyslanectve v Berlíne. Nemecká vláda sa pre tento krok rozhodla v súvislosti s augustovou vraždou gruzínskeho občana Tornikeho K., ku ktorej došlo v Berlíne. Šlo o muža čečenskej národnosti, ktorý v minulosti bojoval v Čečensku proti ruským jednotkám. Keďže tvrdil, že doma mu hrozí zabitie zo strany ruských tajných služieb alebo predstaviteľov proruského čečenského vedenia, ušiel do Nemecka.

Prežil pokusy o atentát


Tornike K. ešte pred útekom do Nemecka prežil viacero pokusov o atentát a vyhrážky zabitím dostával aj počas pobytu v Nemecku.

Nemecko sa rozhodlo pre vyhostenie dvoch ruských občanov až po tom, ako Rusko dlhé týždne ignorovalo žiadosti nemeckých úradov o objasnenie celej záležitosti a vôbec na ne neodpovedalo.

Rusko sa ohradilo voči obvineniam


Rusko sa v stredu proti náznakom, že by malo stáť za vraždou Gruzínca v Berlíne, tradične tvrdo ohradilo. Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo vyhostenie dvoch ruských diplomatov z Nemecka za "nepodložené" a "nepriateľské". "Takýto spolitizovaný prístup k vyšetrovaniu je nemiestny," uviedlo ministerstvo a avizovalo, že Rusko prijme odvetné opatrenia.

Na krok Nemecka reagoval aj hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov, ktorý vyhlásil, že v súvislosti s ruskou stopou v prípade zavraždeného Gruzínca "neexistujú žiadne vážne podozrenia, a ani nemôžu existovať".

Viac k témam: vražda, vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk - V súvislosti s vraždou Gruzínca vyhostili z Nemecka dvoch ruských diplomatov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.