Nedeľa, 9. august 2020
Slnečno  18 °C
Mimoriadne správy

V Severnom Írsku sú legálne sobáše homosexuálov, povolili aj registrované partnerstvá pre heterosexuálov

 Webnoviny  13. január 2020  38
V Severnom Írsku sú legálne sobáše homosexuálov, povolili aj registrované partnerstvá pre heterosexuálov

13.1.2020 (Webnoviny.sk) - V Severnom Írsku sú od pondelka legálne manželstvá párov rovnakého pohlavia. Homosexuálne páry sa už môžu registrovať na sobáš a keďže tak musia urobiť 28 dní vopred, prvé obrady by sa podľa predpokladov mali uskutočniť vo februári.

Obmedzenie pre registrované páry


Od pondelka sú v Severnom Írsku tiež legálne uznané manželstvá párov rovnakého pohlavia, ktoré sa už zosobášili skôr. Páry, ktoré uzavreli registrované partnerstvo, ho však zatiaľ na manželstvo zmeniť nemôžu.

Zmenu registrovaných partnerstiev a budúcu úlohu cirkvi pri manželstvách párov rovnakého pohlavia by malo neskôr počas tohto roka začať posudzovať Ministerstvo pre Severné Írsko.

Rozšírenie práv interupcie


Od pondelka tiež môžu heterosexuálne páry uzatvárať registrované partnerstvá, pripomína spravodajský portál BBC.

Spojené kráľovstvo, okrem Severného Írska, povolilo manželstvá párov rovnakého pohlavia v roku 2014. V júli 2019 britskí poslanci hlasovali v prospech legalizácie manželstiev párov rovnakého pohlavia a rozšírenia práv na interrupcie v Severnom Írsku, ak do 21. októbra neobnoví činnosť regionálna vláda. Keďže sa tak do stanoveného termínu nestalo, začali platiť zmeny v zákonoch.

Viac k témam: homosexuálne manželstvá, registrované partnerstvá
Zdroj: Webnoviny.sk - V Severnom Írsku sú legálne sobáše homosexuálov, povolili aj registrované partnerstvá pre heterosexuálov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.