Utorok, 16. júl 2024
Slabý dážď  28,4 °C
Mimoriadne správy

V Rusku napadli reportérku denníka Novaja Gazeta a známeho právnika, vyhrážali sa aj zastrelením

 Webnoviny   4. júl 2023  185  
V Rusku napadli reportérku denníka Novaja Gazeta a známeho právnika, vyhrážali sa aj zastrelením

4.7.2023 (SITA.sk) - Neznámi páchatelia zaútočili v Čečensku na reportérku denníka Novaja Gazeta Jelenu Milašinovú a právnika Alexandra Nemova. Referuje o tom web spomenutého periodika s odvolaním sa na Crew Against Torture.

Milašinovú a Nemova surovo zbili


Ozbrojení muži zastavili ich auto počas cesty z letiska. Surovo bili Milašinovú a Nemova, kopali ich do viacerých častí tela vrátane tváre. Taktiež zhabali a rozbili ich vybavenie. Nemov tvrdí, že cestou z letiska zablokovali cestu pred nimi tri autá. Útočníci sa vyhrážali zastrelením Milašinovej a Nemova, pričom obom priložili k hlavám pištoľ.

Milašinová a Nemov sú momentálne v nemocnici v Groznom, hlavnom meste Čečenska. Novinárka má niekoľko zlomených prstov a opakovane stráca vedomie. Nemov má zranenú nohu, pravdepodobne ho bodli nožom. Je pri vedomí.

Súdny proces so Musajevovou


Reportérka a právnik pricestovali do Grozného, aby sa zúčastnili na vyhlásení verdiktu v súdnom procese so Zaremou Musajevovou. Tá je matkou prenasledovaných čečenských aktivistov Abubakara a Ibragima Jangulbajevovcov.

V januári 2022 ju uniesli z Nižného Novgorodu a previezli do vyšetrovacej väzby v Groznom. Ženu obvinili z „použitia násilia voči policajtovi“ a hrozí jej až 5,5-ročné väzenie.

Musajevovej syn vraví, že počas pobytu vo väzení sa jej zhoršil zrak. Má tiež silné bolesti chrbta, ktoré jej prakticky bránia v pohybe.

Viac k témam: Čečensko, Napadnutie, Novinárka, Súdny proces
Zdroj: SITA.sk - V Rusku napadli reportérku denníka Novaja Gazeta a známeho právnika, vyhrážali sa aj zastrelením © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.