Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
V Európe rastie antisemitizmus a výrazne vplýva na každodenný život Židov
BRATISLAVA 23. decembra (WebNoviny.sk) - Nový prieskum Európskej agentúry pre základné práva odhaľuje, že deväť z desiatich európskych Židov má pocit, že antisemitizmus za posledných päť rokov zosilnel. Ide o vôbec najväčší prieskum svojho druhu, do ktorého sa zapojilo 16 300 respondentov v 12 domovských krajinách 96 percent európskych Židov.
Ako agentúru SITA informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenie Európskej Komisie (EK) v SR, do prieskumu boli zapojené Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Španielsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo.
„Výsledky posledného prieskumu agentúry Európskej únie pre základné práva o antisemitizme vyvolávajú veľké obavy - 85 percent európskych Židov považuje antisemitizmus za najväčší sociálny a politický problém vo svojej krajine a 70 percent respondentov domnieva, že úsilie členských štátov potlačiť antisemitizmus je neúčinné,“ informuje Zastúpenie EK na Slovensku.
Drvivá väčšina to nehlásila na polícii
Z ďalších údajov vyplýva, že antisemitizmus je prítomný a má vplyv na každodenný život európskych Židov v celej EÚ. Antisemitizmus za najproblematickejší na internete a sociálnych médiách považuje 89 percent Židov. Obeťou antisemitského obťažovania bolo v uplynulom roku aspoň raz 28 percent respondentov.
79 percent Židov, ktorí v posledných piatich rokoch zažili antisemitské obťažovanie, to neohlásilo polícii ani inej organizácii. 34 percent respondentov sa vyhýba židovským podujatiam a miestam, pretože sa necítia bezpečne a 38 percent zvažovalo emigráciu, pretože sa ako Židia v Európe necítili bezpečne.
Na rast antisemitizmu Komisia v roku 2015 reagovala menovaním koordinátora pre boj proti antisemitizmu. Dnešná štúdia odhalila, že najväčšie obavy vyvoláva rast antisemitizmu v online prostredí. Komisia na jeho potlačení pracuje od roku 2016, kedy vydala etický kódex boja proti nelegálnym nenávistným prejavom na internete.
Často sa používa na obviňovanie Židov
Slovenský parlament na novembrovej schôdzi vyjadril súhlas s pracovnou definíciou antisemitizmu, ktorú vypracovala Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu (IHRA).
Podľa nej je „antisemitizmus také vnímanie Židov, ktoré sa môže prejaviť ako nenávisť k Židom. Rétorické a fyzické prejavy antisemitizmu sú namierené proti židovským alebo nežidovským jednotlivcom a/alebo ich majetku, proti inštitúciám židovskej komunity a náboženským ustanovizniam“.
Terčom takýchto prejavov môže by podľa navrhovaného uznesenia štát Izrael, chápaný ako židovské spoločenstvo. Ale kritiku Izraela podobnú tej, aká býva vznesená proti akejkoľvek inej krajine, nemožno považovať za antisemitskú.
Antisemitizmus často obviňuje Židov z konšpirácie poškodzujúcej ľudstvo a často sa používa na obviňovanie Židov z „toho, prečo veci nefungujú“. Je vyjadrený v hovorenom a písanom prejave, vizuálnych formách a konaní a používa škodlivé stereotypy a negatívne charakterové črty.
Viac k témam: antisemitizmus, Európska komisia (EK), Európska únia, iniciatíva Medzinárodná aliancia pripomínania holokaustu, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk - V Európe rastie antisemitizmus a výrazne vplýva na každodenný život Židov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.