Sobota, 20. júl 2024
Zamračené  22 °C
Mimoriadne správy

V bojoch o Bachmut zahynulo takmer 20-tisíc wagnerovcov

 Webnoviny  11. jún 2024  114  
V bojoch o Bachmut zahynulo takmer 20-tisíc wagnerovcov

11.6.2024 (SITA.sk) - Takmer 20-tisíc ruských žoldnierov z Wagnerovej skupiny zahynulo v bojoch o ukrajinské mesto Bachmut v Doneckej oblasti. Ako referuje web Kyiv Independent, vyplýva to z vyšetrovania BBC Russia a nezávislého ruského spravodajstva Mediazona.

Dokumenty o zabitých


Uvedené médiá získali po vlaňajšej smrti zakladateľa Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina dokumenty, v ktorých sú podrobne opísané posmrtné platby príbuzným zabitých v bojoch na Ukrajine v období od januára 2022 do augusta 2023.

„Tento dokument obsahuje viac ako 20-tisíc mien zabitých," píše Mediazona a dodáva: „Väčšina wagnerovcov zomrela v 'bachmutskom mlynčeku na mäso' - viac ako 19 500 ľudí."

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Bývalí väzni


Spomenutý počet zhruba potvrdzuje číslo, o ktorom v máji minulého roka hovoril samotný Prigožin, keď povedal, že v boji o mesto stratil viac ako 20-tisíc mužov.

Správa tiež zistila, že asi 17-tisíc zabitých boli bývalí väzni, ktorým ruský vodca Vladimir Putin udelil milosť výmenou za cestu na front. Pomocou identifikačných čísel zabitých novinári tiež dokázali určiť, že za wagnerovcov bojovalo počas tohto obdobia najmenej 48-tisíc väzňov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk - V bojoch o Bachmut zahynulo takmer 20-tisíc wagnerovcov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.