Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Slovenský rezort diplomacie zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi nimi boli aj Slováci. BERLÍN/MOSKVA/ISTANBUL 1. januára (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a ďalší svetoví politici a predstavitelia odsúdili teroristický útok na nočný klub v Istanbule, pri ktorom v noci na nedeľu zahynulo najmenej 39 ľudí a 69 utrpelo zranenia.
Obrazom: Muž vtrhol do klubu v Istanbule a spustil paľbu
Medzi zabitými je 15 cudzincov, Slováci nie
Medzi zabitými je podľa aktualizovaných správ 15 cudzincov. Slovenský rezort diplomacie zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi nimi boli aj Slováci. Jednu obeť zatiaľ potvrdil Izrael.
"Teroristi podnikli neľudský a ľstivý útok na ľudí, ktorí chceli spoločne oslavovať príchod Nového roka," uviedla vo vyhlásení kancelárka Merkelová, ktorá súčasne vyjadrila spoluúčasť s obeťami a pozostalými.
Nemecký minister obrany Frank-Walter Steinmeier okrem toho ubezpečil, že Nemecko v týchto ťažkých chvíľach pevne stojí za Tureckom. Ruský prezident zaslal kondolenčný telegram tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a istanbulský útok označil za cynický zločin na nevinných ľuďoch. "Teroristi neuznávajú naše mravné hodnoty. Našou spoločnou povinnosťou je voči nim bojovať," zdôraznil Putin.
Obrazom: Útok v istanbulskom klube
Pápež venoval pamiatke obetí novoročnú omšu
Pápež František venoval pamiatke obetí istanbulského útoku novoročnú omšu na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. "Žiaľ, násilie opäť udrelo počas tejto noci želaní a nádejí," povedal František. Súčasne uistil, že sa bude modliť za rodiny obetí i za celý turecký národ.
Podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua sa opäť dokázalo, že najväčšou hrozbou pre súčasný svet je terorizmus páchaný radikálnymi islamistami. Medzinárodné spoločenstvo by podľa neho malo tejto hrozbe čeliť spoločne.
Samotný turecký prezident na útok v Istanbule reagoval vyhlásením, že jeho vláda bude naďalej neľútostne bojovať proti terorizmu. "Turecko je plne odhodlané urobiť všetky potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnosti a pokoja svojich občanov," vyhlásil Erdogan.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Vodič v Británii zrazil na Silvestra dve malé Češky a ušielNasledujúci článok
Reťazovú haváriu v Bavorsku neprežilo šesť ľudí
Kauza Mýtnik sa blíži k verdiktu, Špecializovaný trestný súd ukončil dokazovanie
Giving Tuesday v Červenom nose – žiaci vytvorili nový outfit klaunských áut, aby potešili deti v nemocniciach
Táto „obyčajná burina“ môže zachrániť vašu pečeň aj trávenie