Pondelok, 11. december 2023
Zamračené  -1 °C
Mimoriadne správy

Ukrajinský útok zničil ruskú výsadkovú loď aj ponorku Rostov nad Donom, ide o historický čin (foto)

 Webnoviny  13. september 2023  201  
Ukrajinský útok zničil ruskú výsadkovú loď aj ponorku Rostov nad Donom, ide o historický čin (foto)

13.9.2023 (SITA.sk) - Ukrajinský útok na plavidlá ruskej Čiernomorskej flotily znamená, že Kyjev už tretíkrát zasiahol ruskú výsadkovú loď a prvýkrát ponorku a z toho hľadiska je historický. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje portál Defense Express.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Útok na dlhé obdobie vyradil alebo úplne zničil veľkú výsadkovú loď Minsk aj dieselovo-elektrickú ponorku Rostov nad Donom.

Unikátny prípad


Podľa ruských médií boli totiž tieto plavidlá poškodené v suchom doku počas nočného útoku na ruskom okupovaný ukrajinský prístav Sevastopoľ.

Zničenie ponorky je pritom unikátnym prípadom, píše portál Defense Express. Ponorka je totiž mimoriadne ťažkým terčom a vyžaduje si celý komplex prostriedkov, napríklad protiponorkové lode, lietadlá a vrtuľníky a vlastné ponorky.

Ukrajina teraz jednoducho nič z toho nemá. Defense Express konštatuje, že jediným spôsobom, ako zasiahnuť ruskú ponorku, bolo zničiť ju na hladine. Okrem toho prvýkrát v histórii bola ponorka zničená s použitím strely s plochou dráhou letu.


Zrejme ju vyradia z prevádzky


Podľa portálu Defense Express útok s vysokou mierou pravdepodobnosti môže znamenať, že ponorka Rostov nad Donom nakoniec bude vyradená z prevádzky.

Dôvodom nie je len rozsah požiaru v suchom doku, v ktorom ponorka bola spolu s výsadkovou loďou Minsk, ale aj pravdepodobné použitie strely Storm Shadow. Ide totiž o raketu, ktorá nesie 450-kilogramovú výbušnú hlavicu.

Viac k témam: Ponorka, rusko-ukrajinský konflikt, strely Storm Shadow, Vojnové lode
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinský útok zničil ruskú výsadkovú loď aj ponorku Rostov nad Donom, ide o historický čin (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.