Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  21,1 °C
Mimoriadne správy

Rusi obchádzajú sankcie pomocou paralelného dovozu, medzi dodávateľmi je aj česká spoločnosť

 Webnoviny  13. september 2023  144  
Rusi obchádzajú sankcie pomocou paralelného dovozu, medzi dodávateľmi je aj česká spoločnosť

13.9.2023 (SITA.sk) - Ruskí novinári našli zahraničných dodávateľov komponentov pre lietadlá Boeing a Airbus, na ktoré sa vzťahujú sankcie voči Rusku.

Import náhradných dielov


Dodávatelia sú napríklad v „priateľských krajinách“ Spojených arabských emirátoch (SAE), Číne, Turecku, ale aj v európskych štátoch označených za „nepriateľské“. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda, ktorý sa odvoláva na portál iStories.

Viac o téme: Vojna na UkrajinePodľa zmieneného webu Rusi s cieľom obísť sankcie na dodávky dielov pre lietadlá začali zneužívať paralelný dovoz. Investigatívni novinári analyzovali colné dáta a zistili, že od marca 2022 do marca 2023 do Ruska importovali originálne náhradné diely pre Boeing a Airbus v hodnote viac ako 180 miliónov dolárov.

Najviac súčiastok do Ruska predala ATS Heavy Equipment & Machinery so sídlom v Dubaji. Za viac ako rok urobila vyše 700 dodávok v hodnote 40 miliónov dolárov. Väčšina dielov bola pre skupinu Aeroflot.

Hlavný kupec


Medzi dodávateľmi je tiež spoločnosť Griffon sídliaca v SAE, kde sú oprávnenými osobami Rusi Irina Gorochovská a Iľja Rysev a výkonný riaditeľ je Andrej Uljašev.

Podľa záznamov dodávky prišli aj od spoločnosti Max Jet Service z Moldavska či litovskej Right Direction Aero, od ktorej súčiastky prišli pre ruský AI Fly pod menom kirgizskej Kargoline. Ďalším dodávateľom je aj česká Apram Aerospace.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Jedným z hlavných kupcov náhradných dielov v Rusku je moskovská spoločnosť Protektor. Tá kúpila komponenty pre Boeing a predala ich ruským aerolíniám Utair, Pobeda, S7 a ďalším.

Viac k témam: Airbus, Boeing, náhradné diely, sankcie voči Rusku
Zdroj: SITA.sk - Rusi obchádzajú sankcie pomocou paralelného dovozu, medzi dodávateľmi je aj česká spoločnosť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.