Utorok, 16. júl 2024
Prevažne slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Ukrajinská protiofenzíva prechádza do pozičnej formy, Zalužnyj prirovnal situáciu k prvej svetovej vojne

 Webnoviny   2. november 2023  153  
Ukrajinská protiofenzíva prechádza do pozičnej formy, Zalužnyj prirovnal situáciu k prvej svetovej vojne

2.11.2023 (SITA.sk) - Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj uviedol, že niekoľko mesiacov trvajúca ukrajinská protiofenzíva „postupne prechádza do pozičnej formy" a upozornil, že výrazný prienik cez ruské línie je nepravdepodobný.

Vojna prechádza do novej fázy


V rozhovore pre časopis The Economist povedal, že napriek predchádzajúcim ukrajinským víťazstvám v protiofenzívnych operáciách v uplynulom roku sa vojna posúva „do novej fázy, do toho, čo v armáde nazývame pozičná vojna". Informuje o tom web Sky News.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Zalužnyj priznal, že parita medzi ruskou a ukrajinskou technológiou a taktikou vedie k určitému typu „patovej situácie“ podobnej tej, ktorú sme videli v prvej svetovej vojne.

Môže to prospieť Moskve


S najväčšou pravdepodobnosťou nenastane nijaký hlboký a pekný prielom," konštatoval hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl a varoval, že pozičná vojna môže prospieť Moskve.

Pre zabezpečenie víťazstva Kyjeva je podľa Zalužného kľúčová ukrajinská vzdušná prevaha, prelomenie ruských mínových bariér, zintenzívnenie protiofenzívneho boja, vytváranie a výcvik záloh a budovanie spôsobilostí elektronického boja.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinská protiofenzíva prechádza do pozičnej formy, Zalužnyj prirovnal situáciu k prvej svetovej vojne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.