Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18 °C
Mimoriadne správy

Ukrajinská armáda naďalej ovláda približne 60 percent Vovčanska, ruské útoky však neustávajú

 Webnoviny  20. máj 2024  148  
Ukrajinská armáda naďalej ovláda približne 60 percent Vovčanska, ruské útoky však neustávajú

20.5.2024 (SITA.sk) - Ukrajina naďalej ovláda približne 60 % Vovčanska, takmer opusteného mesta v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny. Ukrajinská armáda kontroluje väčšinu mesta napriek neúnavnej ruskej ofenzíve.

Ako referuje web The Guardian, v pondelok pre národnú televíziu to povedal zástupca gubernátora Charkovskej oblasti Roman Semenucha.

Kyjev pociťuje nedostatok zbraní


„Nepriateľ sa naďalej snaží, najmä vo Vovčansku, vytlačiť ukrajinské ozbrojené sily z mesta. Asi 60 % mesta je pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl, čo znamená, že útoky neustávajú," povedal.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


V ostatných mesiacoch prevzali iniciatívu vo vojne ruské sily, keďže Kyjev pociťuje ťažký nedostatok záloh a zbraní, ktorý je čiastočne spôsobený mesiacmi prieťahov v americkom v Kongrese, ktoré oddialili obrovský balík americkej vojenskej pomoci.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

Civilistov použili ako štíty


Ruské sily spustili 10. mája nečakaný útok v Charkovskej oblasti, ktorý viedol k ich najväčším územným ziskom za rok a pol.

Ukrajinskí predstavitelia obvinili ruských vojakov vo Vovčansku, že zajali desiatky civilistov a použili ich ako „ľudské štíty“ na obranu svojho veliteľského sídla. Toto tvrdenie zatiaľ nebolo nezávisle overené.

Viac k témam: Charkovská oblasť, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská armáda, ukrajinskí vojaci, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinská armáda naďalej ovláda približne 60 percent Vovčanska, ruské útoky však neustávajú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.