Pondelok, 12. máj 2025

Mimoriadne správy
- Čas na to, aby Rusko súhlasilo s prímerím, sa kráti, vyhlásilo Nemecko
- Pápež Lev XIV. vyzval k prepusteniu väznených novinárov, apeloval tiež na slobodu prejavu a tlače – VIDEO
- Ruské útoky na Ukrajine neutíchajú, bojuje sa najmä na fronte pri meste Pokrovsk v Donbase
- Nikdy viac vojna! Adresoval pápež Lev XIV. výzvu svetovým politikom – FOTO
- Spojenci Kyjeva chcú vyzvať Rusko na 30-dňové prímerie, uviedol ukrajinský minister zahraničia Sybiha

4.5.2025 (SITA.sk) - Ukrajinské sily v priebehu soboty zacielili na dve ruské vojenské lietadlá. Ako referuje web espreso.tv, po zničení stíhačky Su-30 pomocou námorného dronu nad Čiernym morom sa druhý podobný prípad udial na okupovanom Kryme.
„Zostrelenie ruského vojenského lietadla naším námorným dronom bolo brilantné. Dôkaz ukrajinských schopností. Okrem toho naša armáda veľmi presne vykonala operáciu proti vojenským objektom na území Krymu. Mínus jedno ďalšie, druhé, ruské lietadlo za deň,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo večernom videoprejave.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Zelenskyj predtým vybraným médiám vrátane agentúry AFP povedal, že nevie zaručiť, že svetoví politici budú 9. mája v bezpečí na Putinovej prehliadke v Moskve. Následne indický premiér a tamojší minister obrany zrušili predtým dohodnuté návštevy podujatia.
Objavili sa aj správy o zdravotných problémoch slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, ktorí sa do Moskvy tiež chystali.
We are preparing for important foreign policy meetings and negotiations. The key issue is whether our partners can influence Russia to accede to a full ceasefire—a durable silence that would allow us to seek a way out of this war.
Right now, no one sees any such readiness from… pic.twitter.com/DHavwaKDGS
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) May 3, 2025
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2025 (fotografie)
Viac k témam: bojové drony, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská armáda, Ukrajinský prezident, Vojenské lietadlá, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinci zničili druhé ruské lietadlo za deň, zostrelili ho na Kryme © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.