Utorok, 16. júl 2024
Prevažne slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Ukrajinci aj Rusi spustili vyšetrovanie zničenia Kachovskej priehrady, evakuáciu ľudí sťažuje ruské ostreľovanie

 Webnoviny   6. jún 2023  158  
Ukrajinci aj Rusi spustili vyšetrovanie zničenia Kachovskej priehrady, evakuáciu ľudí sťažuje ruské ostreľovanie

6.6.2023 (SITA.sk) - Kyjiv spustil vyšetrovanie vojnových zločinov v súvislosti so zničením Kachovskej priehrady na rieke Dnipro v Ruskom okupovanej časti Chersonskej oblasti.

Povedal to ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin, podľa ktorého tiež vyšetrujú možný prípad „ekocídy“.

Tímy v teréne zbierajú informácie


Ukrajina má podľa jeho slov v teréne tímy, ktoré zbierajú informácie a poskytnú ich Medzinárodnému trestnému súdu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Kostin pre BBC tiež povedal, že z oblasti „evakuovali už okolo 1 500 ľudí“. Krátko predtým na sociálnej a mikroblogovacej sieti napísal, že evakuujú viac ako 17-tisíc ľudí zo zaplavených oblastí.

Operácia je však podľa jeho slov pod tlakom v dôsledku ruského ostreľovania, ktoré zranilo dvoch policajtov pracujúcich v oblasti.

Evakuujú aj Rusi


Vyšetrovanie oznámil aj ruský vyšetrovací výbor. Ako oznámil na komunikačnej platforme Telegram, na ktoré sa odvoláva televízia CNN, vyšetrovanie spustil na základe obvinenia z terorizmu spáchaného skupinou jednotlivcov, ktorý spôsobil značné škody na majetku a ďalšie ťažké následky.

Zaplavenie osád v Chersonskej oblasti spôsobilo zničenie elektrárne ozbrojenými silami Ukrajiny, vyhlásil výbor. Aj dosadené ruské úrady oznámili plánovanú evakuáciu.

Ukrajina obvinila Rusko z toho, že priehradu vyhodilo do vzduchu. Ruskí predstavitelia kolaps priehrady dávajú za vinu ukrajinskému bombardovaniu oblasti, o ktorú sa bojuje. Podľa Moskvy ide aj o zámer odrezať anektovaný Krym od dodávok vody.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Ekocída, rusko-ukrajinský konflikt, vodná nádrž Kachovka
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinci aj Rusi spustili vyšetrovanie zničenia Kachovskej priehrady, evakuáciu ľudí sťažuje ruské ostreľovanie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.