Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  20,5 °C
Mimoriadne správy

Bulharský parlament schválil novú vládu dvoch konkurenčných strán, ktorá chce krajinu udržať na prozápadnej ceste

 Webnoviny   6. jún 2023  74  
Bulharský parlament schválil novú vládu dvoch konkurenčných strán, ktorá chce krajinu udržať na prozápadnej ceste

6.6.2023 (SITA.sk) - Bulharský parlament v utorok formálne schválil novú koaličnú vládu, ktorú tvoria konkurenčné politické strany GERB a Pokračujeme v zmene.

Vláda, ktorej sa uprostred funkčného obdobia vymenia predsedovia, má ukončiť 30-mesačnú politickú krízu, obnoviť stabilitu a podporiť ekonomický rozvoj v krajine.

Vymenia si posty


Prvým premiérom novej bulharskej vlády bude Nikolaj Denkov, zakladajúci člen Pokračujeme v zmene, ktorého na tomto poste podporilo v hlasovaní 132 poslancov a 69 bolo proti.

V separátnom hlasovaní zákonodarcovia schválili kabinet, ktorého podpredsedníčkou a ministerkou zahraničia bude niekdajšia eurokomisárka Marija Gabrielová za GERB. Po deviatich mesiacoch sa Gabrielová s Denkovom na postoch vymenia.

Hoci sú obe koaličné strany v zásade v rozpore, podarilo sa im dohodnúť na kľúčových prvkoch vládneho programu. Budú sa snažiť presadiť komplexné prepracovanie súdnictva a zaviesť dlho očakávané protikorupčné reformy.

Do Schengenu a eurozóny


Jednou z priorít je urýchlené schválenie rozpočtu na rok 2023. Krajina dúfa, že prijatie požadovanej legislatívy, jej tiež pomôže pridať sa do schengenského priestoru a eurozóny, ako aj zabezpečiť eurofondy na obnovu v hodnote miliárd eur.

Nová vláda sa zaviazala udržať Bulharsko, člena NATO a Európskej únie, na pevnej prozápadnej ceste, bojovať proti ruskému vplyvu v bulharskom bezpečnostnom sektore a zaručiť podporu obrany Ukrajiny proti Rusku.

Viac k témam: Bulharská vláda
Zdroj: SITA.sk - Bulharský parlament schválil novú vládu dvoch konkurenčných strán, ktorá chce krajinu udržať na prozápadnej ceste © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.