Piatok, 12. júl 2024
Zamračené  24,9 °C
Mimoriadne správy

Ukrajinci a Rusi v súčasnosti bojujú o plošiny v Čiernom mori, tvrdí britské ministerstvo obrany

 Webnoviny  27. august 2023  279  
Ukrajinci a Rusi v súčasnosti bojujú o plošiny v Čiernom mori, tvrdí britské ministerstvo obrany

27.8.2023 (SITA.sk) - Medzi ukrajinskými a ruskými námornými a leteckými silami v súčasnosti podľa britského ministerstva obrany prebieha boj o strategicky dôležité plynárenské a ropné vrtné plošiny, takzvané Bojkove veže, v Čiernom mori medzi polostrovom Krym a mestom Odesa. sa o

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Rusko Bojkove veže obsadilo počas anexie Krymu v roku 2014. Z týchto plošín sú nielen kontrolované cenné ložiská uhľovodíkov, ale rovnako ako Hadí ostrov v západnej časti Čierneho mora, sa môžu zároveň „používať ako predsunuté základne, pristávacie miesta pre vrtuľníky a ako plochy na umiestnenie raketových systémov ďalekého doletu," uviedlo britské obranné spravodajstvo. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Nedávno Ozbrojené sily Ukrajiny zaútočili na ruské lietadlo nad Čiernym morom, keď sa snažilo zničiť ukrajinský vojenský čln neďaleko Bojkových veží. Počas boja bolo ruské lietadlo poškodené. Od začiatku otvorenej ruskej invázie na Ukrajinu, Kyjev zaútočil na niekoľko vrtných veží kontrolovaných Ruskom, poznamenalo britské ministerstvo obrany.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: bojkove veže, Čierne more, Hadí ostrov, Krym, Odesa, Ruské lietadlá, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinské ozbrojené sily, vrtné plošiny
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinci a Rusi v súčasnosti bojujú o plošiny v Čiernom mori, tvrdí britské ministerstvo obrany © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.