Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Ukrajina otvorila registráciu pre obchodné lode v Čiernom mori, chce prekonať potravinovú krízu

 Webnoviny  13. august 2023  79  
Ukrajina otvorila registráciu pre obchodné lode v Čiernom mori, chce prekonať potravinovú krízu

13.8.2023 (SITA.sk) - Ukrajina v sobotu otvorila registráciu pre obchodné lode, aby mohli preplávať cez dočasné koridory v Čiernom mori. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na ukrajinské námorníctvo.

Účel dočasných trás


Hovorca ukrajinského námorníctva Dmytro Pletenčuk v štátnej televízii uviedol, že dočasné trasy majú za cieľ prekonať globálnu krízu potravinovej bezpečnosti. Majiteľom lodí a spoločnostiam to podľa neho umožní „konečne vziať späť svoje obchodné plavidlá, ktoré sú v humanitárnom zajatí pre neustále hrozby Rusov na mori“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Hovorca vysvetlil, že majiteľov lodí a kapitánov varovali pred existujúcim nebezpečenstvom a dodal, že ukrajinské ozbrojené sily pomôžu zaistiť bezpečnosť obchodných lodí plaviacich sa cez koridory, pričom námorníctvo „urobí všetko, čo je v našich silách“.

Plavby civilných lodí


Ukrajinské námorníctvo oznámilo zriadenie dočasných koridorov pre plavby civilných lodí do až ukrajinských prístavov v Čiernom mori vo štvrtok. Uviedlo pritom, že iba plavidlá, ktorých majitelia alebo kapitáni oficiálne akceptujú súčasné podmienky, budú môcť využívať dané trasy.

Zatiaľ nie je jasné, kedy začnú lode nové trasy používať. Pletenčuk tiež nepovedal, ako dlho by koridory mali zostať otvorené. Vyjadril sa len, že „všetko závisí od udalostí v Čiernom mori“.

V júli Rusko odstúpilo od čiernomorskej obilnej iniciatívy, ktorá umožňovala export ukrajinského obilia po mori a zmierniť tak potravinovú krízu vo svete. Následne zaviedlo de facto blokádu Čierneho mora.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Čierne more, čiernomorská obilná dohoda, Námorníctvo, rusko-ukrajinský konflikt, Zákaz plavby
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina otvorila registráciu pre obchodné lode v Čiernom mori, chce prekonať potravinovú krízu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.