Streda, 6. december 2023
Mierne sneženie  -3,5 °C
Mimoriadne správy

Ukrajina má podľa Holandska právo použiť dodané zbrane na sebaobranu najlepšie, ako dokáže. Vrátane stíhačiek F-16

 Webnoviny  25. august 2023  92  
Ukrajina má podľa Holandska právo použiť dodané zbrane na sebaobranu najlepšie, ako dokáže. Vrátane stíhačiek F-16

25.8.2023 (SITA.sk) - Ak Ukrajina používa poskytnuté zbrane na sebaobranu, má právo používať ich tak efektívne, ako dokáže.

Povedala to v súvislosti s chystaným dodaním stíhačiek F-16 Kyjivu holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová.

Anexiu Krymu neuznali


„Je to také jednoduché: Nikdy sme neuznali anexiu Krymu. Ukrajina má rovnaké hranice ako v roku 1991, keď ste sa opäť stali nezávislou krajinou. To sa nezmenilo," uviedla šéfka holandského rezortu obrany v rozhovore pre Európsku pravdu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Podporujeme vaše právo na sebaobranu. Podporujeme vašu územnú integritu uznanú mnohými krajinami vo svete," povedala Ollongrenová.

Ministerka zdôraznila, že to je Ukrajina, kto je vo vojne, a preto je na Ukrajine rozhodnúť, akým spôsobom a ako dlho bude bojovať.

Iba na sebaobranu


„Keď posielame zbrane na Ukrajinu, máme vedieť, že ich použijete na sebaobranu. Pokiaľ sú vaše kroky zamerané na sebaobranu, tak ich používajte najlepšie, ako dokážete," dodala Ollongrenová.

Podľa predošlých správ holandská ministerka obrany považuje za realistické poslanie stíhačiek F-16 na Ukrajinu o šesť až osem mesiacov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina má podľa Holandska právo použiť dodané zbrane na sebaobranu najlepšie, ako dokáže. Vrátane stíhačiek F-16 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.