Nedeľa, 7. jún 2026
Mimoriadne správy
- NATO posilňuje obranu v okolí Švédska a Fínska
- Top foto dňa (6. jún 2026): Api domčeky, pavilón šeliem, nový most, premiér SR, protest a dáždniky
- Trump tvrdí, že Iránu zostalo viac ako 20 percent rakiet
- Fico si vo Francúzsku uctil československých vojakov, pripomenul aj oslobodenie Slovenska – VIDEO
- Zelenskyj potvrdil ďalší dronový útok na Leningradskú oblasť
Abcházsko odmieta pripojenie k Rusku, reagovalo tak na slová ruského exprezidenta Medvedeva
Webnoviny 25. august 2023 529
25.8.2023 (SITA.sk) - Gruzínsky separatistický región Abcházsko dôrazne odmietol návrhy, že by ho mohlo anektovať Rusko.
Abcházske ministerstvo zahraničia vo štvrtok vydalo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že sú „neochvejný spojenec Ruskej federácie“, ale ich samozvaná štátnosť „nie je predmetom diskusie“.
Medvedevove predstavy
Vyjadrilo sa tak po tom, čo podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady a bývalý prezident Dmitrij Medvedev naznačil, že by Rusko mohlo anektovať Južné Osetsko a Abcházsko - gruzínske odštiepenecké regióny podporované Kremľom, informuje portál Politico.
„Myšlienka pripojenia k Rusku je stále populárna. A môže byť dobre implementovaná, ak na to budú dobré dôvody,“ povedal Medvedev.
Chýba politická vôľa
Predseda abcházskej bezpečnostnej rady Sergej Šamba však kontroval, že v regióne „nie sú žiadne politické subjekty“, ktoré by tlačili na integráciu s Ruskom.
„Nedostali sme žiadne formálne žiadosti o pripojenie k Ruskej federácii a ešte som neidentifikoval žiadnu politickú frakciu v Abcházsku, ktorá by si predstavovala takúto dynamiku vzťahu s Ruskom,“ dodal.
Gruzínsko, ktoré v roku 1991 získalo nezávislosť od Sovietskeho zväzu, je dlho zachytené medzi Ruskom a Západom.
Abcházsko formálne vyhlásilo nezávislosť od Gruzínska v roku 1999, no väčšina krajín sveta ho uznáva ako súčasť Gruzínska.
Rovnako je to aj s Južným Osetskom, ktoré sa odtrhlo od Gruzínska v roku 1992.
Viac k témam: Abcházsko, Anexia, Južné Osetsko
Zdroj: SITA.sk - Abcházsko odmieta pripojenie k Rusku, reagovalo tak na slová ruského exprezidenta Medvedeva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov