Utorok, 16. júl 2024
Slnečno  28,3 °C
Mimoriadne správy

Ukrajina dostane od USA muníciu s ochudobneným uránom, v balíku pomoci za miliardu dolárov sú však aj iné zbrane

 Webnoviny   7. september 2023  318  
Ukrajina dostane od USA muníciu s ochudobneným uránom, v balíku pomoci za miliardu dolárov sú však aj iné zbrane

7.9.2023 (SITA.sk) - Americký minister zahraničia Antony Blinken oznámil nový balík pomoci Ukrajine v hodnote jednej miliardy dolárov. Nová americká pomoc zahŕňa vojenskú, humanitárnu a rozpočtovú podporu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Blinknen sa na tlačovej konferencii s jeho ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom v Kyjeve vyjadril, že pokrok ukrajinskej protiofenzívy sa v uplynulých týždňoch zrýchlil a daná pomoc má pomôcť udržať jej intenzitu. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Munícia s ochudobneným uránom


Balík zahŕňa doplnenie zbraní Ukrajincom, ktoré USA poskytli krajine v minulosti, vrátane komponentov systémov protivzdušnej obrany, riadených viacnásobných odpaľovacích raketových systémov pre HIMARS, munície a komunikačných systémov, ktoré budú pochádzať zo zásob Pentagonu.

V balíku tiež bude po prvý raz podľa nemenovaného predstaviteľa, ktorý komunikoval so CNN, munícia s ochudobneným uránom. Túto kontroverznú, mierne rádioaktívnu, muníciu možno používať v tankoch Abrams americkej výroby, ktoré by mali doručiť na Ukrajinu na jeseň.

Peniaze pôjdu aj na iné účely


Z hľadiska dlhodobej vojenskej podpory nový balík poskytuje vojenskú pomoc vo výške 100 miliónov dolárov prostredníctvom programu zahraničného vojenského financovania. Viac ako 200 miliónov dolárov poputuje na podporu transparentnosti a reforiem, čím sa posilní úsilie v oblasti boja proti korupcii, právneho štátu a sektora spravodlivosti.

Humanitárna časť balíka zahŕňa 206 miliónov dolárov na kritickú podporu vrátane potravín, vody a prístrešia pre ľudí na Ukrajine a tých, ktorí boli nútení utiecť do susedných krajín, a viac ako 90 miliónov dolárov na odmínovanie.

(1 EUR = 1,0745 USD)

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: raketový systém HIMARS, rusko-ukrajinský konflikt, Tank Abrams, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina dostane od USA muníciu s ochudobneným uránom, v balíku pomoci za miliardu dolárov sú však aj iné zbrane © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.