Pondelok, 8. august 2022
Zamračené  14,2 °C
Mimoriadne správy

Turecký prezident Erdogan hovoril s prezidentom Fínska a premiérkou Švédska o vstupe do NATO

 Webnoviny  21. máj 2022  49
Turecký prezident Erdogan hovoril s prezidentom Fínska a premiérkou Švédska o vstupe do NATO

21.5.2022 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu diskutoval o svojich námietkach voči vstupu Švédska a Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) s lídrami oboch severských krajín. Informovala o tom jeho kancelária.

Erdogan sa zhováral s fínskym prezidentom Saulim Niinistöom a švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou v samostatných telefonátoch, aby sa vyjadril k obavám Ankary zo subjektov, ktoré považuje za teroristické.

Obmedzenia na vývoz zbraní


Podľa Turecka sa to týka kurdských militantov a ďalších organizácií, ktorým tieto severské krajiny údajne poskytujú útočisko.

Erdogan vyzval Švédsko, aby zrušilo obmedzenia na vývoz obranných zbraní, ktoré uvalilo na Turecko v súvislosti s inváziou Turecka do severnej Sýrie v roku 2019.

Očakáva kroky proti "teroristom"


Erdogan tiež povedal, že očakáva, že Štokholm podnikne „konkrétne a vážne kroky“ proti Strane kurdských pracujúcich (PKK) a ďalším skupinám, ktoré Turecko považuje za teroristov.

Fínskemu prezidentovi zasa Erdogan povedal, že spomenuté „teroristické organizácie“ predstavujú „hrozbu pre spojencov v rámci NATO a je to nezlučiteľné s duchom priateľstva a spojenectva“.

Viac k témam: Kurdi, vstup do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Turecký prezident Erdogan hovoril s prezidentom Fínska a premiérkou Švédska o vstupe do NATO © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.