Utorok, 26. máj 2026
Mimoriadne správy
- Havana obvinila Kallasovú z dvojakého metra pri kritike režimu
- Česká polícia zadržala ruského metropolitu Ilariona pre podozrenie z drogového deliktu
- Top foto dňa (25. máj 2026): Politické dianie v SR, vysoké teploty v Indii a oprava Mosta SNP
- Moskva vyzvala všetkých cudzincov vrátane diplomatov, aby urýchlene opustili Kyjev
- Trump tlačí arabské krajiny k uznaniu Izraela v rámci dohody s Iránom
Turecko schválilo zmeny ústavy, posilnia moc Erdogana
Webnoviny 21. január 2017 476
Zavádzanie samotných zmien je naplánované postupne do konca roka 2019. ANKARA 21. januára (WebNoviny.sk) - Turecký parlament v noci na sobotu definitívne odhlasoval zmeny v ústave, ktoré presadzuje vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) s cieľom zaviesť v krajine prezidentský systém vlády. Rozhodnutie v prospech ústavnej reformy teraz musia potvrdiť občania v referende, ktoré sa očakáva na jar tohto roka. V záverečnom hlasovaní 550-členného parlamentu podporilo navrhované zmeny 339 zo 488 prítomných poslancov.
Ďalších 142 hlasovalo proti, päť hlasovacích lístkov bolo prázdnych a dva boli označené za neplatné. Potrebnú trojpätinovú väčšinu sa podarilo dosiahnuť s pomocou poslancov opozičnej ultranacionalistickej Strany národného hnutia (MHP).Turecký premiér Binali Yildirim výsledok hlasovania privítal s tým, že teraz "dostávajú slovo" občania.
Podľa predstaviteľov AKP sa má referendum o zmenách v ústave uskutočniť najskôr 26. marca a najneskôr v polovici apríla. Zavádzanie samotných zmien je naplánované postupne do konca roka 2019. Parlament predtým schvaľoval jednotlivo znenie všetkých 18 článkov ústavy, ktoré AKP zaradila do svojho reformného balíka.
Vášnivá rozprava v uplynulých týždňoch opakovane prerástla do potýčok medzi poslancami. Predstavitelia AKP argumentujú, že silný prezidentský úrad je potrebný na posilnenie a stabilizovanie Turecka v čase, keď čelí rôznym hrozbám terorizmu. Kritici zmeny ústavy označujú za snahu legislatívne ukotviť nadmerné právomoci v rukách prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Z hotela zasypaného lavínou zachránili ďalších štyroch ľudíNasledujúci článok
V Taliansku havaroval autobus, zahynulo najmenej desať ľudí
Inklúzia na pracovisku prináša výsledky, zamestnávatelia čoraz viac otvárajú dvere hendikepovaným
Rodičia na materskej by si mohli privyrobiť výhodnejšie, SNS navrhuje veľkú zmenu pri práci na dohodu
Minister Tomáš prehovoril o dôchodkových prognózach. Ak niečo chýba, teraz sa to dohľadá