Piatok, 27. január 2023
Zamračené  -3,3 °C
Mimoriadne správy

Turecko podporuje krymských Tatárov aj vrátenie Krymu Ukrajine, vyhlásil prezident Erdogan

 Webnoviny  23. august 2022  96
Turecko podporuje krymských Tatárov aj vrátenie Krymu Ukrajine, vyhlásil prezident Erdogan

23.8.2022 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zdôraznil, že ukončenie ruskej okupácie Krymu je de facto požiadavkou medzinárodného práva a dôležitým prvkom globálnej bezpečnosti a stability.

Ako referuje web eurointegration.com.ua, uviedol to v utorok na samite tzv. krymskej platformy.

Anexiu Krymu neuznávajú


„Turecko od samého začiatku otvorene vyhlasuje, že anexia Krymu je protiústavná a nezákonná a neuznáva ju. Ide o principiálny postoj z právnych aj morálnych dôvodov. Medzinárodné právo v podstate určuje, že Krym by sa mal vrátiť Ukrajine, ktorej je neoddeliteľnou súčasťou,“ podotkol turecký prezident.

Dodal, že zachovanie územnej celistvosti, suverenity a politickej jednoty Ukrajiny „je mimoriadne dôležité nielen pre regionálnu, ale aj globálnu bezpečnosť a stabilitu“.

Pôvodní obyvatelia Krymu


„Pre Turecko je prioritou aj zaistenie bezpečnosti a blahobytu našich spriaznených krymských Tatárov, ktorí sú jedným z pôvodných obyvateľov Krymu. Naši krymskí Tatári pozorne sledujú najnovšie udalosti na Kryme,“ dodal Erdogan.

Vyjadril tiež nádej, že krymská platforma má mimoriadnu váhu a že krymskí Tatári, ktorí vo svojej histórii nesmierne trpeli, bojujú za pokojný život vo svojej vlasti. „V tomto procese Turecko naďalej podporuje ukrajinskú vládu a krymských Tatárov,“ uzavrel turecký líder.

Viac k témam: Anexia, Krym, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Turecko podporuje krymských Tatárov aj vrátenie Krymu Ukrajine, vyhlásil prezident Erdogan © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.