Streda, 7. december 2022
Zamračené  -0,1 °C
Mimoriadne správy

Spojené kráľovstvo nikdy neuzná anexiu Krymu, podľa Johnsona je priamym predchodcom dnešnej vojny

 Webnoviny  23. august 2022  61
Spojené kráľovstvo nikdy neuzná anexiu Krymu, podľa Johnsona je priamym predchodcom dnešnej vojny

23.8.2022 (Webnoviny.sk) - Odstupujúci premiér Boris Johnson povedal, že Spojené kráľovstvo „nikdy neuzná“ ruskú anexiu Krymu alebo „akéhokoľvek iného ukrajinského územia“. Referuje o tom spravodajský web BBC.

V prejave na samite tzv. krymskej platformy Johnson povedal, že Spojené kráľovstvo poskytne Kyjivu vojenskú, humanitárnu, ekonomickú a diplomatickú podporu, kým „Rusko neukončí túto ohavnú vojnu a nestiahne svoje sily z celej Ukrajiny“.

Johnson, ktorý opustí úrad začiatkom septembra, označil ruskú anexiu čiernomorského polostrova v roku 2014 za „priameho predchodcu“ dnešnej vojny.

Prezidenta Putina obvinil z ignorovania skutočnosti, že Rusko opakovane uznalo Krym za súčasť Ukrajiny, a z porušovania mnohých medzinárodných dohôd.

„Putin plánuje urobiť celej Ukrajine to, čo urobil Krymu, a pripravuje ďalšie anexie a viac fingovaných referend,“ poznamenal Johnson a dodal, že je dôležité, aby krajiny stáli spolu, aby sa zabezpečilo, že žiadna krajina nemôže „získať územie alebo zmeniť hranice silou zbraní“.

Viac k témam: Anexia, Krym, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené kráľovstvo nikdy neuzná anexiu Krymu, podľa Johnsona je priamym predchodcom dnešnej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.