Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  8,7 °C
Mimoriadne správy

Trumpova snaha ukončiť program na ochranu prisťahovalcov je nezákonná, rozhodol najvyšší súd

 Webnoviny  18. jún 2020  149
Trumpova snaha ukončiť program na ochranu prisťahovalcov je nezákonná, rozhodol najvyšší súd

18.6.2020 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd v Spojených štátoch amerických rozhodol proti snahe prezidenta Donalda Trumpa ukončiť program chrániaci približne 700-tisíc mladých prisťahovalcov pred deportáciou. Môžu tak naďalej pracovať v USA a sú chránení pred deportáciou.

Zrušenie programu je protizákonné


Sudcovia v pomere 5 ku 4 potvrdili rozsudok nižšieho súdu, podľa ktorého je zrušenie programu DACA protizákonné a porušilo Zákon o správnom konaní, podľa ktorého vládne kroky nemôžu byť "svojvoľné, rozmarné, v nesúlade so zákonom" alebo "nepodložené riadnymi dôkazmi".

Na štvrtkové rozhodnutie už reagoval na sociálnej a mikroblogovacej sieti aj samotný prezident. "Nemáte pocit, že ma najvyšší súd nemá rád?" uviedol.

Program zaviedol exprezident Obama


Program DACA zavedený exprezidentom Barackom Obamom chránil pred vyhostením mladých imigrantov, ktorí do USA prišli bez dokladov ešte ako deti.

Obama na rozdiel od Trumpa pochválil súd za dnešné rozhodnutie a vyzval ľudí, aby v novembrových voľbách zvolili demokratického prezidenta.

Viac k témam: deportovanie, migranti, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Trumpova snaha ukončiť program na ochranu prisťahovalcov je nezákonná, rozhodol najvyšší súd © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.