Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
Rozdiely v postojoch EÚ a Británie sú naďalej výrazné, na dosiahnutie dohody už neostáva veľa času
19.6.2020 (Webnoviny.sk) - Rozdiely v postojoch Európskej únie (EÚ) a Veľkej Británie sú podľa poslancov Európskeho parlamentu (EÚ) stále výrazné a na dosiahnutie dohody o ich vzťahu v budúcnosti nezostáva veľa času.
V nelegislatívnom uznesení, ktoré schválili v pomere hlasov 572 za, 34 proti a 91 zdržaní sa, Európsky parlament (EP) konštatuje, že rozdiely medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom sú naďalej zásadné a ani po štyroch kolách rokovaní neprišiel skutočný pokrok. Zároveň si však všíma výzvu oboch strán na intenzívnejšie rokovaní počas nasledujúceho mesiaca.
Komplexná dohoda je podľa parlamentu v záujme oboch strán. Poslanci však kritizujú prístup britskej vlády, ktorá chce rokovať len o oblastiach, ktoré sú v záujme Spojeného kráľovstva, a zároveň si chce udržať prístup na jednotný trh EÚ aj po brexite. To je podľa nich neprijateľné.
Zákonodarcovia v uznesení tiež opätovne potvrdili, že hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier má plnú a neochvejnú podporu Európskeho parlamentu pri rokovaniach s britskými vyjednávačmi.
Veľká Británia má dodržať svoje záväzky
Poslanci vyzvali Veľkú Britániu, aby dodržala svoje záväzky, ktoré ustanovuje politické vyhlásenie, ktoré podpísal jej premiér Boris Johnson a ratifikovali ho EÚ aj Londýn.
Zároveň upozornili, že predpokladom na vybudovanie dôvery potrebnej na uzatvorenie dohody o budúcich vzťahoch je aj prísne a dôsledné uplatňovanie protokolu o Írsku a Severnom Írsku, ako aj dohody o vystúpení vrátane ochrany záujmov občanov EÚ v Spojenom kráľovstve a britských občanov v Európskej únii.
Súhlas EP s akoukoľvek budúcou obchodnou dohodou so Veľkou Britániou je podmienený súhlasom britskej vlády s rovnakými podmienkami napríklad v oblasti ochrany životného prostredia, pracovných noriem a štátnej pomoci či uzatvorením uspokojivej dohody o rybolove, uvádza sa tiež v uznesení s tým, že vláda v Londýne zatiaľ nezačala rokovať o ustanoveniach na zabezpečenie rovnakých podmienok hospodárskej súťaže.
Výzva poslancov pre Radu EÚ
Poslanci zároveň vo štvrtok vyzvali Radu EÚ, aby urýchlene zaujala postoj k formátu a organizácii Konferencie o budúcnosti Európy, ktorá by mala intenzívnejšie zapojiť občanov do diskusií o reforme Únie. V uznesení, za ktorého schválenie hlasovalo 528 europoslancov, 124 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania, pripomínajú, že si Únia prešla mnohými významnými krízami, ktoré sú podľa nich dôkazom nevyhnutnosti inštitucionálnych a politických reforiem vo viacerých oblastiach správy vecí verejných na úrovni EÚ.
Parlament potvrdil svoj postoj z januára, pričom zdôraznil, že v jadre širších diskusií o možných riešeniach vnútorných aj vonkajších výzev, ktoré nebolo možné predvídať v čase vyjednávaní o Lisabonskej zmluve, by mal byť hlas občanov.
Zároveň vyzval Radu aj Európsku komisiu, aby sa zapojili do rokovaní o dohode o usporiadaní Konferencie o budúcnosti Európy ešte pred letnými prázdninami. Poslanci pochválili pripravenosť Komisie a zároveň vyjadrili sklamanie nad tým, že sa Rada na svojom postoji ešte nedohodla.
Odloženie konferencie pre koronavírus
Konferencia o budúcnosti Európy mala pôvodne odštartovať v máji 2020 a trvať dva roky. Začiatok konferencie, ktorú by mali spoluorganizovať EP, Rada a Komisia, však pre pandémiu ochorenia COVID-19 odložili.
Na konferencii by sa podľa poslancov mali zúčastniť občania z odlišných prostredí a s rôznorodým zázemím, zástupcovia občianskej spoločnosti a ďalšie zainteresované strany na európskej, štátnej, regionálnej a miestnej úrovni, aby sa zapojili do transparentného, inkluzívneho, participatívneho a vyváženého procesu definovania budúcich priorít Únie.
Zákonodarcovia tiež požadujú, aby sa závery konferencie pretavili do prijatia náležitých opatrení a tvrdia, že EP, Rada aj Komisia by sa mali zaviazať na realizáciu reforiem na základe požiadaviek občanov.
Informácie agentúre SITA poskytla tlačová atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.
Viac k témam: Brexit, COVID-19, Koronavírus, lex brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Rozdiely v postojoch EÚ a Británie sú naďalej výrazné, na dosiahnutie dohody už neostáva veľa času © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.