Utorok, 24. november 2020
Oblačno  -1,9 °C
Mimoriadne správy

Trumpa chcú nominovať na Nobelovu cenu mieru. Nórsky politik si myslí, že má veľkú šancu uspieť

 Webnoviny   9. september 2020  59
Trumpa chcú nominovať na Nobelovu cenu mieru. Nórsky politik si myslí, že má veľkú šancu uspieť

9.9.2020 (Webnoviny.sk) - Krajne pravicový poslanec nórskeho parlamentu Christian Tybring-Gjedde v stredu informoval, že nominuje amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier.

Podľa 57-ročného politika si Trump zaslúži takúto poctu pre angažovanosť na Blízkom východe, kde nedávno Izrael a Spojené arabské emiráty aj jeho pričinením podpísali diplomatickú dohodu o normalizácii vzťahov.

"Bez ohľadu na to, ako Trump koná doma a ako vystupuje na tlačových konferenciách, má absolútnu šancu získať Nobelovu cenu za mier," poznamenal Tybring-Gjedde pre agentúru AP a dodal, že americký prezident spĺňa všetky kritériá, aby toto každoročne udeľované ocenenie získal.

Tybring-Gjedde bol už predvlani jedným z dvoch nórskych zákonodarcov, ktorí nominovali Trumpa na Nobelovu cenu za mier pre jeho úsilie o zmierenie medzi Kórejskou republikou a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR).

Nobelovu cenu za mier udeľuje komisia nórskeho parlamentu, na rozdiel od ostatných kategórií, ktoré vyhlasujú v susednom Švédsku. Spomenutá komisia sa k nominovaným verejne nevyjadruje, keďže podľa pravidiel musia byť informácie utajené 50 rokov.

Viac k témam: Nobelova cena za mier, nominácie
Zdroj: Webnoviny.sk - Trumpa chcú nominovať na Nobelovu cenu mieru. Nórsky politik si myslí, že má veľkú šancu uspieť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.