Nedeľa, 16. máj 2021
Oblačno  7 °C
Mimoriadne správy

Talianska polícia stíha šesť manažérov diaľničnej spoločnosti v súvislosti so zrútením mosta v Janove

 Webnoviny  11. november 2020  98
Talianska polícia stíha šesť manažérov diaľničnej spoločnosti v súvislosti so zrútením mosta v Janove

11.11.2020 (Webnoviny.sk) - Talianska polícia v stredu vydala zatykače na šesť súčasných a bývalých manažérov poprednej diaľničnej spoločnosti Autostrade. Krok je súčasťou vyšetrovania pádu diaľničného mosta v Janove, ktorý si pred dvoma rokmi vyžiadal desiatky ľudských životov.Súkromná spoločnosť mala v správe aj úsek cesty, kde sa most nachádzal. Podľa agentúry AP sa už traja zástupcovia firmy vrátane jej bývalého generálneho riaditeľa nachádzajú v domácom väzení. Všetci podozriví čelia obvineniam zo zanedbania bezpečnostných štandardov a podvodov pri verejných zákazkách.

Sporné bariéry


Firma údajne na niektorých úsekoch diaľničnej siete inštalovala poruchové zvukové bariéry. Podľa finančnej polície sa objavili dokumenty, ktoré naznačujú, že šiesti obvinení si boli tejto skutočnosti vedomí a blokovali nápravu.

Spoločnosť Autostrade, ktorá v Taliansku spravuje zhruba tritisíc kilometrov diaľnic tvrdí, že sporné bariéry sa nachádzali asi na 60 kilometroch. Na ich odstránení firma podľa vyhlásenia pracuje od decembra.

Nejasná príčina


Veľká časť mosta Morandi v Janove sa zrútila 14. augusta počas prudkého lejaku. V troskách zahynulo 43 ľudí a ďalších 600 obyvateľov domov nachádzajúcich sa pod narušenou stavbou muselo preventívne opustiť svoje domovy.

Aj dva roky po zrútení mosta zostáva príčina nešťastia nejasná. Vyšetrovatelia hovoria o zlej údržbe aj možných konštrukčných chybách na 51-ročnej stavbe.

Viac k témam: domáce väzenie, pád mosta v Janove, tragická nehoda, vyšetrovanie, zatykač
Zdroj: Webnoviny.sk - Talianska polícia stíha šesť manažérov diaľničnej spoločnosti v súvislosti so zrútením mosta v Janove © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.