Utorok, 20. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Tajní odhadli ruskú produkciu munície. USA a Európa sa na ich tri milióny ročne zďaleka nechytajú
11.3.2024 (SITA.sk) - Rusko podľa odhadov západných tajných služieb vyrába takmer trikrát viac delostreleckej munície ako Spojené štáty a Európa dohromady. Referuje o tom spravodajský web CNN.
Podľa odhadov spravodajských služieb Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) týkajúcich sa ruskej obrannej výroby je Rusko schopné vyprodukovať asi 250-tisíc delostreleckých granátov mesačne, čiže asi tri milióny ročne.
Zablokovaná pomoc v Kongrese
Spojené štáty a Európa môžu spolu vyrobiť len asi 1,2 milióna nábojov ročne, ktoré sa posielajú na Ukrajinu, uviedol pre CNN predstaviteľ európskej spravodajskej služby.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
USA si stanovili cieľ produkovať 100-tisíc delostreleckých granátov mesačne do konca roku 2025, čo je menej ako polovica ruskej mesačnej produkcie, a aj tento počet je momentálne nedosiahnuteľný, keďže ukrajinská pomoc vo výške 60 miliárd dolárov je zablokovaná v americkom Kongrese.
„To, v čom sme teraz, je produkčná vojna. Výsledok na Ukrajine závisí od toho, ako je každá strana vybavená na vedenie tejto vojny," povedal predstaviteľ NATO.
10-tisíc delostreleckých granátov denne
Analytici tvrdia, že Rusko v súčasnosti vystreľuje 10-tisíc delostreleckých granátov denne, zatiaľ čo Ukrajina ich zvládne odpáliť len 2-tisíc.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v marci 2024 (fotografie)
Zástupcovia európskej spravodajskej služby uvádzajú, že v niektorých častiach kontaktnej línie je pomer ešte horší. „Problémom číslo jeden, ktorý práve sledujeme, je munícia... Pretože práve tam Rusko skutočne získava významnú produkčnú výhodu a získava vďaka tomu významnú výhodu na bojisku," dodal zástupca NATO.
Zdroj televízneho kanála tvrdí, že továrne na výrobu delostreleckej munície v Rusku pracujú nepretržite. Okrem toho Rusko dováža muníciu z Iránu a Severnej Kórey.
Viac k témam: Munícia, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská pomoc Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Tajní odhadli ruskú produkciu munície. USA a Európa sa na ich tri milióny ročne zďaleka nechytajú © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Konsolidácia je tak smutný príbeh, že tu už strácam svoj zmysel pre humor, tvrdí expremiérka Radičová – VIDEO
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve
Pod Spišským hradom otvorili unikátny športový areál, Nordpark v Žehre spája pohyb a históriu