Piatok, 27. máj 2022
Slabý dážď  14,6 °C
Mimoriadne správy

Svetoví lídri odsúdili útok na Ukrajinu, USA a spojenci plánujú spoločnú odpoveď voči Rusku

 Webnoviny  24. február 2022  47
Svetoví lídri odsúdili útok na Ukrajinu, USA a spojenci plánujú spoločnú odpoveď voči Rusku

24.2.2022 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Joe Biden odsúdil Rusko za „nevyprovokovaný a neopodstatnený útok“ na Ukrajinu. Po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin ohlásil vojenskú operáciu na východe Ukrajiny, šéf Bieleho domu vyhlásil, že USA a ich spojenci vyvodia voči Rusku zodpovednosť.

Sankcie voči Rusku


„Prezident Putin si vybral vopred premyslenú vojnu, ktorá prinesie katastrofálne straty na životoch a ľudské utrpenie. Za smrť a skazu, ktorú tento útok prinesie, je zodpovedné len Rusko a Spojené štáty americké a ich spojenci a partneri budú reagovať jednotným a rozhodným spôsobom,“ uviedol Biden v písomnom vyhlásení.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


Biden tiež povedal, že vo štvrtok po stretnutí s lídrami krajín v skupine G7, sa prihovorí národu. Očakáva sa, že vo štvrtok tiež oznámi ďalšie sankcie proti Rusku.

Útok je neopodstatnený


Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel a šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell odsúdili „neopodstatnený“ útok Ruska na Ukrajinu. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v spoločnom vyhlásení uviedli, že vyvodia zodpovednosť voči Kremľu.

„V týchto temných hodinách myslíme na Ukrajinu a nevinné ženy, mužov a deti ako čelia nevyprovokovanému útoku a strachu o ich životy,“ uviedli európski lídri.

Porušenie medzinárodného práva


Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg ostro odsúdil „bezohľadný útok“ Ruska na Ukrajinu.

Vo vyhlásení uviedol, že je to vážne porušenie medzinárodného práva a vážna hrozba pre euro-atlantickú bezpečnosť. Spojenci v NATO sa podľa jeho slov stretnú, aby riešili následky agresívneho konania Ruska.

„Vyzývam Rusko, aby okamžite ukončilo jeho vojenskú akciu a rešpektovalo ukrajinskú suverenitu a územnú celistvosť,“ vyhlásil Stolteberg a dodal, že „v tomto hroznom čase“ aliancia stojí pri ukrajinskom ľude.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Svetoví lídri odsúdili útok na Ukrajinu, USA a spojenci plánujú spoločnú odpoveď voči Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.