Piatok, 27. január 2023
Oblačno  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Švédska premiérka Anderssonová podala demisiu, z funkcie však neodíde hneď (foto)

 Webnoviny  15. september 2022  53
Švédska premiérka Anderssonová podala demisiu, z funkcie však neodíde hneď (foto)

15.9.2022 (Webnoviny.sk) - Švédska premiérka Magdalena Anderssonová vo štvrtok podala demisiu. Učinila tak po tom, ako deň predtým uznala prehru vo víkendových parlamentných voľbách, zatiaľ čo líder nacionalistickej strany Švédski demokrati vyhlásil víťazstvo pre jeho pravicový blok.

Pravica má 176 kresiel


Anderssonová sa stretla s predsedom švédskeho parlamentu Andreasom Norlenom, aby ho formálne informovala o svojom odchode z funkcie. V nej však ešte bude chvíľu pôsobiť, kým nebude vytvorená nová švédska vláda.

Očakáva sa, že Norlen poverí zostavením vládnej koalície lídra švédskej strany Umiernených Ulfa Kristerssona. Po nedeľňajších parlamentných voľbách má pravicový blok v 349-člennom Riksdagu dovedna 176 kresiel, kým stredoľavý blok s Anderssonovej sociálnymi demokratmi 173.

Presun do hlavného prúdu


Nacionalistická strana Švédski demokrati síce získala viac hlasov ako Umiernení, ale považuje sa za nepravdepodobné, že povedie budúcu vládu. Táto strana bola založená v 80. rokoch minulého storočia krajne pravicovými extrémistami a hoci sa v ostatných rokoch presunula do tzv. hlavného prúdu, tejto stigmy sa úplne nezbavila.

Keďže Švédski demokrati získali viac kresiel ako ktorákoľvek iná strana napravo a v súčasnosti sú druhou najväčšou stranou v parlamente, očakáva sa, že budú mať významný vplyv v akejkoľvek vláde. Novozvolený Riksdag sa má prvýkrát zhromaždiť 26. septembra.

Viac k témam: Demisia, Parlamentné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Švédska premiérka Anderssonová podala demisiu, z funkcie však neodíde hneď (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.