Sobota, 15. jún 2024
Oblačno  17,5 °C
Mimoriadne správy

Švajčiarska vláda v júni usporiada medzinárodnú konferenciu o mieri na Ukrajine a dúfa, že sa zapojí aj Rusko

 Webnoviny  10. apríl 2024  125  
Švajčiarska vláda v júni usporiada medzinárodnú konferenciu o mieri na Ukrajine a dúfa, že sa zapojí aj Rusko

10.4.2024 (SITA.sk) - Švajčiarska vláda oznámila, že bude v júni hostiť medzinárodnú konferenciu o mieri na Ukrajine a dúfa, že sa do mierového procesu jedného dňa zapojí aj Rusko. Dejiskom stretnutia naplánovaného na 15. a 16. júna bude pravdepodobne rezort Bürgenstock.

Očakáva sa, že sa na konferencii zúčastnia najvyšší vládni predstavitelia z desiatok krajín v nadväznosti na plán, ktorý v uplynulých mesiacoch vypracovali ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis.

Mohol by prísť aj Biden


Denník Neue Zürcher Zeitung uviedol, že prísť by mohol aj americký prezident Joe Biden, keďže sa očakáva jeho účasť na samite G7, ktorý sa uskutoční 13. - 15. júna v susednom Taliansku.

Viac o téme: Vojna na UkrajineŠvajčiarska vláda uviedla, že do prvých rozhovorov o zorganizovaní konferencie sa zapojila Európska únia a vyslanci z takzvaného globálneho juhu vrátane Brazílie, Číny, Etiópie, Indie, Saudskej Arábie a Juhoafrickej republiky.

Niektoré neznáme


„Spolková rada na svojom dnešnom zasadnutí vzala na vedomie doterajšie výsledky a prerokovala ďalší postup. V súčasnosti existuje dostatočná medzinárodná podpora pre konferenciu na vysokej úrovni na začatie mierového procesu,“ uviedla spolková vláda v Berne vo vyhlásení.

Zároveň uznala „niektoré neznáme“ pred konferenciou, „ale vzhľadom na dlhodobú diplomatickú tradíciu Švajčiarska a povzbudivú spätnú väzbu získanú počas prieskumnej fázy považuje za svoju zodpovednosť prispieť k mierovému procesu na Ukrajine“.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Švajčiarska vláda v júni usporiada medzinárodnú konferenciu o mieri na Ukrajine a dúfa, že sa zapojí aj Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.