Pondelok, 25. september 2023
Slnečno  19 °C
Mimoriadne správy

Švajčiarska vláda podporila návrh na vyradenie 25 nepoužívaných tankov Leopard 2 a ich reexport do Nemecka

 Webnoviny  24. máj 2023  74  
Švajčiarska vláda podporila návrh na vyradenie 25 nepoužívaných tankov Leopard 2 a ich reexport do Nemecka

24.5.2023 (SITA.sk) - Švajčiarska vláda v stredu podporila návrh na vyradenie 25 nepoužívaných bojových tankov Leopard 2, ktoré chce nemecká vláda vrátiť nemeckému výrobcovi Rheinmetall, aby pomohol vyplniť medzery v nemeckom arzenáli po dodaní tankov na Ukrajinu.

Spolková rada uviedla, že podporuje návrh parlamentného výboru pre bezpečnostnú politiku na vyradenie tankov z prevádzky a ich reexport do Nemecka.

Závisí na hornej komore


Očakáva sa, že ministerka obrany Viola Amherd tento plán podporí v prejave v dolnej komore parlamentu na budúci mesiac.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Reexport si vyžaduje aj podporu hornej komory parlamentu na jej zasadnutí v septembri a následné schválenie ministrom hospodárstva. Tanky by Švajčiarsko poslalo pod podmienkou, že by sa vrátili Rheinmetallu a nešli na Ukrajinu.

Švajčiarsko je dlhodobo neutrálne a jeho v ústave zakotvená neutralita, okrem iného bráni vývozu zbraní alebo vojnového materiálu vyrobených vo Švajčiarsku alebo v jeho vlastníctve pre bojovníkov v aktívnych konfliktoch.

Švajčiarsko v súčasnosti používa 134 renovovaných tankov Leopard-2 A4WE. Vlastní ďalších 96 tankov, ktoré nie sú zrenovované a sú zakonzervované.

Tanky zostanú v Nemecku


Nemeckí ministri hospodárstva a obrany sa obrátili na švajčiarske úrady so žiadosťou o opätovný predaj tankov spoločnosti Rheinmetall vo februári, uviedli švajčiarski predstavitelia.

Ministri sa zaviazali ponechať tanky v Nemecku alebo medzi partnermi NATO či , aby doplnili svoj arzenál. Nemecko dodalo Ukrajine 18 jeho tankov Leopard 2A6.

Viac k témam: nemecký tank Leopard, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Švajčiarska vláda podporila návrh na vyradenie 25 nepoužívaných tankov Leopard 2 a ich reexport do Nemecka © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.