Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Spojené štáty sa zapoja do „medzinárodnej koalície“, vyjadrili sa aj k stíhačkám F-16 pre Ukrajinu

 Webnoviny  20. máj 2023  98  
Spojené štáty sa zapoja do „medzinárodnej koalície“, vyjadrili sa aj k stíhačkám F-16 pre Ukrajinu

20.5.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty sa zapoja do „medzinárodnej koalície“ na pomoc pri zaobstaraní bojových lietadiel F-16 pre Ukrajinu. Ako uvádza web Bieleho domu, na sobotňajšom tlačovom brífingu počas samitu G7 v japonskej Hirošime to povedal poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Stíhačky F-16


Spojené štáty vycvičia ukrajinských pilotov na prúdových stíhačkách F-16 a budú spolupracovať so svojimi spojencami pri doprave lietadiel na Ukrajinu. Washington sa však nezaviazal poskytnúť svoje vlastné lietadlá.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Oficiálne potvrdenie prichádza po piatkových správach v médiách, že americký prezident Joe Biden podporil plány na výcvik ukrajinských pilotov na stíhačky F-16 americkej výroby.

Výcvik sa uskutoční v najbližších mesiacoch. Spojenci sa však ešte musia dohodnúť, ktorá krajina poskytne lietadla, v akom počte alebo kedy.

Spojené štáty už pomohli


Biden v minulosti odmietol možnosť poskytnúť Ukrajine západné stíhačky, ako sú F-16, čo naznačuje, že v súčasnosti nie sú potrebné pre obranné úsilie Ukrajiny.

Sullivan vysvetlil, že Spojené štáty už pomohli dostatočne vyzbrojiť ukrajinskú armádu na úspešnú protiofenzívu. Teraz sa partneri musia zamerať na budovanie budúcich odstrašovacích schopností Kyjiva, ktoré zahŕňajú stíhačky F-16.

Ako pripomenul web Kyiv Independent, britský premiér Rishi Sunak a jeho holandský partner Mark Rutte sa tento týždeň dohodli na vytvorení spomenutej „medzinárodnej koalície“. Portugalsko a Dánsko v piatok taktiež vyhlásili, že sa pripoja k tejto iniciatíve.

Viac k témam: Americký prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Summit G7, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Spojené štáty sa zapoja do „medzinárodnej koalície“, vyjadrili sa aj k stíhačkám F-16 pre Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.