Streda, 1. február 2023
Zamračené  1,1 °C
Mimoriadne správy

Španielski boháči budú platiť dočasné dane, tie zas pôjdu na pomoc iným

 Webnoviny  29. september 2022  41
Španielski boháči budú platiť dočasné dane, tie zas pôjdu na pomoc iným

29.9.2022 (Webnoviny.sk) - Obyvatelia Španielska, ktorých majetok presahuje 3 milióny eur, budú v rokoch 2023 a 2024 podliehať novej dani z majetku. Oznámila ministerka financií María Jesús Montero s tým, že dočasná daň z bohatstva, ktorú opísala ako krok solidarity, sa dotkne 23-tisíc ľudí, respektíve 0,1 percenta daňových poplatníkov.

Na ľudí s majetkom 3 až 5 miliónov eur sa bude vzťahovať daň 1,7 percenta, na tých s majetkom 5 až 10 miliónov 2,1 percenta a na osoby s majetkom nad 10 miliónov 3,5 percenta.

Zmiernenie inflácie


Daň je súčasťou úprav plánovaných pre nadchádzajúci rozpočet Španielska, ktorých cieľom je zmierniť ťažkosti spôsobené nekontrolovateľnou infláciou a prudko rastúcimi cenami energií.

Vláda tiež napríklad plánuje zvýšiť daň z príjmu z 26 na 27 percent pre ľudí, ktorých príjem je vyšší ako 200-tisíc eur. Daň z kapitálových výnosov pri príjmoch nad 300-tisíc eur sa zvýši o dva percentuálne body na 28 percent.

Pomoc ľuďom


Vládna socialistická strana a jej koaličný partner Unidas Podemos sa dohodli na opatreniach, ktoré by mali v najbližších dvoch rokoch priniesť 3,1 miliardy eur. Vláda uviedla, že peniaze pôjdu na financovanie iniciatív na pomoc ľuďom s nižšími príjmami.

Chystá sa aj znižovať dane, napríklad daň z príjmu z ročných miezd do výšky 21-tisíc eur či daň z predaja dámskych hygienických produktov z 10 percent na 4 percentá.

Španielsko nedávno schválilo dane z neočakávaných príjmov pre veľké energetické spoločnosti a banky a dočasne znížilo daň z predaja zemného plynu z 21 percent na 5 percent.

Viac k témam: Dane, Finančná pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielski boháči budú platiť dočasné dane, tie zas pôjdu na pomoc iným © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.